Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
17. aug. 2022Milica
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Nalani z Holandska.
Nalani z Holandska.
10.10.2021 13:00 Zaujímavosti
Vedci odhalili geniálne psy. Sú múdrejšie, ako sme si mysleli!
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.10.2021 13:00 Zaujímavosti

Vedci odhalili geniálne psy. Sú múdrejšie, ako sme si mysleli!BRATISLAVA - Je bežné, že psy vedia reagovať na povely ako sadni, ľahni a podobne. Maďarskí vedci však zistili, že štvornohí miláčikovia vedia byť oveľa šikovnejší a ľudskej reči rozumejú viac, ako sme sa domnievali. Výskum zverejnili v žurnále Royal Society Open Science.


Počas dvojročnej štúdie našli šesť geniálnych psov,  ako ich nazvali. Zistili, že tieto zvieratá si dokázali zapamätať názvy svojich bežných hračiek. Skupinu vyvolených tvorili Max z Maďarska, Gaia z Brazílie, Nalani z Holandska, Squall z USA, Whisky z Nórska a Rico zo Španielska.

 

 

Autori štúdie uviedli, že niektoré psy si zapamätali názvy 28 hračiek, iné viac ako 100. Následne ich zaradili do série livestreamových experimentov Genius Dog Challenge. „Tieto talentované psy sa dokážu naučiť mená ich hračiek pozoruhodnou rýchlosťou,“ uviedla vedúca tímu Claudia Fugazza z Eötvös Loránd University v Budapešti. 

 

Prečítajte si tiež: Vedci naučili kravy močiť do toalety. Majú s nimi veľké plány!

 

„V našej predchádzajúcej štúdii sme zistili, že sa dokážu naučiť mená hračiek po tom, ako ich počuli len štyri razy. Nestačilo to však na to, aby si ich zapamätali na dlhšie,“ prezradila. Majiteľom psov následne povedali, aby ich každý týždeň postupne naučili názvy 6 a potom 12 nových hračiek. „Ukázalo sa, že pre tieto talentované psy to nebol žiadny problém. Veľmi jednoducho sa naučili 11 alebo 12 hračiek,“ uviedla Shany Dror z rovnakej univerzity.

 

Táto rýchlosť učenia je porovnateľná s malými deťmi okolo 18. mesiaca života. Psy si dokonca pamätali mená hračiek aj o mesiac či dva neskôr.

 

 

Všetkých 6 geniálnych psov boli borderské kólie. Pastierske plemeno pôvodne chovali na stráženie oviec. I keď vo výskume vynikali, nájdu sa psy aj z iných plemien, ktoré majú rovnaké zdatnosti. Patria sem napríklad nemecký ovčiak, pekinský palácový psík, severoamerický pastiersky pes a tiež jedince zo zmiešaných plemien. Dobré výsledky dosahoval aj yorkšírsky teriér.

 

Možno vás zaujme: To je nápad! Japonci riešia problém s medveďmi pomocou rock'n'rollu

 

„Psy sú dobrým modelom na štúdium ľudského správania, keďže sa vyvíjajú v ľudskom prostredí. S týmito talentovanými psami máme jedinečnú možnosť skúmať, ako iné druhy vnímajú ľudskú reč a ako učenie sa slovám ovplyvňuje spôsob, akým premýšľame o svete,“ vyjadril sa profesor Ádám Miklósi z univerzity v Budapešti.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Nekty Lukáš Dedík/The Guardian

Foto:  Geniusdogchallenge.comNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok