Testovaných na slovensku
10288
Infikovaných na slovensku
426
Infikovaných svetovo
937560
Úmrtí svetovo
47428
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava -1°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento obrázok sprístupnený NASA vo štvrtok 27. februára 2020 ukazuje zhluk galaxií Ophiuchus v zložení röntgenových, rádiových a infračervených údajov.
Tento obrázok sprístupnený NASA vo štvrtok 27. februára 2020 ukazuje zhluk galaxií Ophiuchus v zložení röntgenových, rádiových a infračervených údajov.
04.03.2020 15:31 Veda a Technika
Vedci objavili najväčšiu explóziu od Veľkého tresku
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.03.2020 15:31 Veda a Technika

Vedci objavili najväčšiu explóziu od Veľkého treskuVedci objavili vo vesmíre milióny rokov vzdialenú erupciu, vysielajúcu enormné množstvo energie. Toto zistenie zapísali do astrofyzikálneho denníka, kde ho prirovnávajú k Veľkému tresku.


Astrofyzici zistili, že ku kolosálnej explózii došlo 390 miliónov svetelných rokov od Zeme a považujú ju za niečo nevídané.

 

K takémuto veľkému uvoľneniu energie spôsobenému supermasívnou čiernou dierou nedochádza bežne. Erupcia údajne za sebou zanechala obrovskú spúšť v galaxii Ophiuchus.

 

 

Najprv teórie spochybňovali

"Popísať túto explóziu slovami je naozaj náročné. Čo môžem povedať je, že ak by táto explózia pokračovala každých 240 miliónov rokov, tak by to bolo ako keby vybuchovalo 20 miliárd biliónov megaton TNT, každú tisícinu sekundy po nasledujúcich 240 miliónov rokov. A to je veľa," povedala spoluautorka štúdie Melanie Johnstnon-Hollit. Informoval LAD Bible. 

 

Vedci najprv spochybňovali teórie o čiernej diere, pretože išlo o naozaj obrovský úkaz. Pravdivosť však potvrdili nízkofrekvenčné teleskopické dáta z MWA (Murchison WIDEFIELD Array) v Austrálii a GMRT (Giant Metrewave Radio Telescope) v Indii.

 

 

Dutina s energiou

"Najprv bol objekt sledovaný röntgenovým teleskopom Chandra, ktorý naznačoval nezrovnalosti v galaktickom klastri. Išlo však o extrémne veľký objekt, a tak to tím vedcov odmietol a zvrhol zo stola," tvrdí riaditeľ MWA.

 

 

Keď sa však výskumníci vrátili k tajomnému úkazu s nízkofrekvenčným teleskopom, zistili, že vesmírna dutina je naplnená extrémnym množstvom energie. Také množstvo energie, nazbierané v čiernej diere až 5-násobne prekonáva predchádzajúceho rekordéra, cluster známy ako MS 0735 + 74.

 reklama


reklama


Zdroj: Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok