Vďaka slovenským vedcom sa v onkológii vytvárajú nové možnosti pre výskum

NETKY.SK • 23 Február 2021, 19:01 • 2 min
Vďaka slovenským vedcom sa v onkológii vytvárajú nové možnosti pre výskum

Objav slovenských vedcov otvára možnosti pre ďalší onkologický výskum. Informovala o tom hovorkyňa Univerzity Komenského (UK) v Bratislave Lenka Miller.

slovakia

left justify in out

Výskumníci pod vedením Silvie Bágeľovej Polákovej zo Slovenskej akadémie vied (SAV) a Tomáša Szemesa z UK zistili, že proteíny homologickej rekombinácie, teda druh núdzovej opravy rozsiahlych poškodení DNA, regulujú zapínanie a vypínanie viac ako 500 génov.

 

img

 

Doteraz sa totiž predpokladalo, že tieto proteíny sa podieľajú iba na oprave DNA. Miller dodala, že u človeka môže tento mechanizmus zohrať úlohu aj pri onkologických ochoreniach. Vedci svoj výskum koncom januára zverejnili v časopise z oblasti biochémie Nucleic Acids Research.

Miller vysvetlila, že organizmus v prípade poškodenia DNA zapojí mechanizmy na jej opravu. Medzi najvážnejšie poškodenia DNA patrí výskyt dvojvláknových zlomov, pri ktorých môže chybná oprava spôsobiť vznik rakoviny alebo smrť bunky. Za opravu dvojvláknových zlomov na DNA je zodpovedná aj homologická rekombinácia.

 

img

 

Hovorkyňa doplnila, že slovenskí vedci odhalili súhru medzi dráhou homologickej rekombinácie a komplexom HIRA. 

 

"Komplex HIRA sa výraznou mierou podieľa na regulácii zapínania a vypínania viacerých génov. Svojou aktivitou tiež zabraňuje vírusovej DNA ovplyvniť ľudský genóm, čím prispieva k antivírusovej vnútornej imunite," objasnil Szemes.

 

img


Vplyv dráhy homologickej rekombinácie na prepis viac ako 500 génov zistili výskumníčky Ivana Mišová a Alexandra Piteľová zo SAV. Pomocou porovnávacej analýzy ukázali, že rovnaký typ génov je regulovaný aj cez komplex HIRA. Gény, ktoré sú takýmto mechanizmom regulované, sa nachádzajú v blízkosti "LTR retrotranspozónov". Tie sú, ako podotkla Miller, mobilnými elementmi v genóme, ktoré majú zrejme spoločný pôvod ako retrovírusy.

Poznatky o dopade nesprávnej núdzovej opravy DNA na génovú expresiu sa podarilo získať z rozsiahlej analýzy bioinformatikov Jaroslava Budiša a Juraja Gazdaricu z Vedeckého parku UK.
 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies