Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
13. júl. 2020Margita
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Pri Košiciach a Prešove pribudne vyše 50 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest
Pri Košiciach a Prešove pribudne vyše 50 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest
10.12.2019 12:44 Domov
Vďaka novým cestám budú odľahčené tieto mestá
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.12.2019 12:44 Domov

Vďaka novým cestám budú odľahčené tieto mestáPri Košiciach a Prešove pribudne v najbližších rokoch vyše 50 kilometrov nových diaľnic a rýchlostných ciest.


Národná diaľničná spoločnosť informovala, že prvý z týchto úsekov na D1 Budimír - Bidovce neďaleko Košíc odovzdá do užívania motoristom už na budúci týždeň v pondelok 16. decembra. "Nová diaľničná trasa v dĺžke 15,4 kilometra zaistí motoristom bezpečné a rýchle cestné prepojenie od Budimíra po Bidovce a výrazne zníži dopravné zaťaženie na existujúcej ceste prvej triedy. Vydýchnu si predovšetkým obce, ktoré križovala cesta I/20," uviedla hovorkyňa NDS Michaela Michalová

 

 

Úsek D1 Budimír - Bidovce stavia spoločnosť Skanska SK, a. s. od konca roka 2016. Úseky D1 Budimír - Bidovce a R2 Košice, Šaca - Košické Oľšany spoločne s prešovskými úsekmi D1 a R4 vytvoria súvislé prepojenie od hranice s Maďarskom a od Košíc po Ružomberok, respektíve smerom na Poľsko.

 

Nový košický obchvat
Na úsek D1 pri Košiciach sa zároveň napojí nový juhovýchodný obchvat Košíc - druhá časť úseku R2 Košice, Šaca - Košické Oľšany v dĺžke 14,3 km. "Pre túto stavbu aktuálne hľadáme zhotoviteľa, podpis zmluvy predpokladáme v prvom polroku 2020," uviedla Michalová. Verejná súťaž na stavbu tohto úseku trvá od decembra 2018, predpokladaná cena prác plánovaných na tri roky dosahuje 138 mil. eur bez DPH. 

 


 

Doprava bude odľahčená aj v Prešove

Aj dopravná situácia v Prešove sa zlepší. "Celá doprava doteraz prechádzala mestom, čo zaťažovalo obyvateľov aj životné prostredie. Nová diaľnica D1 Prešov, západ - Prešov, juh s dĺžkou 7,9 km (juhozápadný obchvat) a rýchlostná cesta R4 s dĺžkou 14,5 km (severný obchvat) odľahčia mesto od tranzitnej dopravy a motoristom ušetria cenné minúty," priblížila Michalová.

Úsek D1 pri Prešove je vo výstavbe od leta 2017, dokončený má byť v lete 2021. Vo výstavbe je od júla 2019 aj prvá etapa severného obchvatu Prešova na R4 v dĺžke 4,3 km, ukončenie prác je plánované v marci 2023. Súčasťou prešovských úsekov budú tri tunely, na D1 tunel Prešov (2,2 km), na R4 tunel Bikoš (1,1 km) a tunel Okruhliak (1,9 km).

 

 

Súťaž na zhotoviteľa druhej etapy R4 pri Prešove 
V príprave je súťaž na zhotoviteľa aj na druhú etapu R4 pri Prešove v dĺžke 10,2 km. "Druhá etapa prešovského obchvatu sa bude stavať v plnom profile, čo vyplynulo z analýzy nákladov a prínosov, pričom výstavbu v plnom profile odobrila aj samotná vláda v uznesení z konca augusta. Vyhlásenie súťaže na zhotoviteľa druhej etapy prešovského obchvatu R4 predpokladáme na jeseň 2020, koniec výstavby na prvý polrok 2024," dodala Michalová.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Gabriela Nagyový

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok