Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
30. jún. 2022Melánia
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Vakcína proti koronavírusu AstraZeneca.
Vakcína proti koronavírusu AstraZeneca.
02.12.2021 12:10 Koronavirus
Vážne zistenie vedcov! Čo je spúšťačom výskytu zrazenín po podaní AstraZenecy?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.12.2021 12:10 Koronavirus

Vážne zistenie vedcov! Čo je spúšťačom výskytu zrazenín po podaní AstraZenecy?Vedci z Cardiffskej univerzity sú na základe výskumu presvedčení, že objavili spúšťač, ktorý po zaočkovaní vakcínou od spoločnosti AstraZeneca spôsobuje zriedkavý výskyt krvných zrazenín. Tím vedcov podrobne popísal, ako na seba kľúčová zložka tejto vakcíny v krvnom obehu viaže bielkovinu podieľajúcu sa na zrážaní krvi.


Toto má podľa nich spúšťať reťazovú reakciu, do ktorej sa zapája aj imunitný systém, a celý proces môže viesť k vzniku nebezpečných zrazenín.

 

 

Obavy zo zriedkavých krvných zrazenín však ovplyvnili spôsob, akým sa vakcína používa na celom svete, vrátane alternatívy ponúkanej osobám mladším ako 40 rokov v Spojenom kráľovstve.

Začalo to aj vedeckú detektívnu honbu, aby sa zistilo, prečo sa to deje a či sa tomu dá zabrániť. Cardiffský tím dostal finančnú dotáciu, aby našiel odpovede.

 

Hovorkyňa spoločnosti AstraZeneca uviedla, že zrazeniny sú s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobené ochorením COVID-19 a nie samotnou vakcínou. Úplné objasnenie výskytu zrazenín podľa jej slov ešte stále nie je k dispozícii.

 

„Aj keď výskum nie je definitívny, ponúka zaujímavé poznatky a AstraZeneca skúma spôsoby, ako využiť tieto zistenia ako súčasť nášho úsilia o odstránenie tohto extrémne zriedkavého vedľajšieho účinku,“ dodala.

 

Možný spúšťač

Vakcína od spoločnosti AstraZeneca využíva adenovírus (konkrétne šimpanzí), ktorý je "nosičom" genetického materiálu koronavírusu SARS-CoV-2.  Ich štúdia, publikovaná v časopise Science Advances, odhaľuje, že vonkajší povrch adenovírusu k sebe priťahuje bielkovinu s názvom doštičkový faktor 4 (PF4), ktorá sa zúčastňuje na zrážaní krvi. 

 

 

Profesor Alan Parker z Cardiffskej univerzity povedal, že tento adenovírus má mimoriadne negatívne nabitý povrch a PF4 je nabitý pozitívne, čo spôsobuje ich spájanie. Tento objav označil za "spúšťač", za ktorým ešte nasleduje "množstvo krokov".

 

Ďalším stupňom by mohla byť porucha imunity, keď imunitný systém považuje doštičkový faktor 4 za cudzí adenovírus a začína naň útočiť. Organizmus do krvi vypúšťa protilátky, ktoré sa spájajú s doštičkovým faktorom 4 a môžu vzniknúť zrazeniny. Tieto tvrdenia však ešte musí potvrdiť výskum.

 

"Nemohli sme predvídať, že sa to stane... Musíme pamätať skôr na počty životov, ktoré táto vakcína zachránila," povedal profesor Parker.

 

 

Tím vedcov z Cardiffskej univerzity verí, že ich zistenia môžu byť použité pri vylepšení vakcín využívajúcich technológiu adenovírusu s cieľom znížiť v budúcnosti riziko výskytu zriedkavých zrazenín.

 

Hematológ Will Hester z univerzitnej nemocnice v Birminghame "podrobný výskum" tímu z Cardiffu pochválil a povedal, že môže pomôcť vysvetliť "najpravdepodobnejší prvý krok vzniku zrazenín". Dodal však, že v spojitosti s výskytom zrazenín je ešte potrebný čas a ďalší výskum.

 

Možno vás zaujme: Farmaceutické spoločnosti začali boj s novým variantom Omikron!

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ BBC/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok