Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
21. sep. 2020Matúš
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
26.06.2019 17:53 Ekonomika
Väčšina slovenských firiem neočakáva bezhotovostnú spoločnosť
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.06.2019 17:53 Ekonomika

Väčšina slovenských firiem neočakáva bezhotovostnú spoločnosťBRATISLAVA - Názory na to, či budeme o niekoľko rokov platiť bez použitia hotovosti sa rôznia. Kým napríklad tretina firiem v Bosne a Hercegovine a v Chorvátsku si myslí, že prejdú na bezhotovostné platby do dvoch rokov, na Slovensku je to inak.


Rovnaký názor zdieľajú len dve percentá spoločností. Vyplýva to z tohtoročného európskeho platobného reportu, o ktorom informovala spoločnosť Intrum.

Slovenskí podnikatelia neveria, že v blízkej budúcnosti nastane bezhotovostná spoločnosť. Až 71 % tvrdí, že sa tak nikdy nestane. Na druhej strane len 12 % firiem si myslí, že sa tak stane počas piatich rokov. Severské krajiny skôr inklinujú k bezhotovostnej spoločnosti, kým východná Európa si viacej myslí, že sa tak nestane.

Prieskum odhalil istú závislosť medzi názormi respondentov, ktorí inklinujú k bezhotovostnej spoločnosti a nastávajúcou recesiou. Podľa spoločnosti Intrum sa zdá, akoby recesia a bezhotovostná spoločnosť išli ruka v ruke. Až na tri výnimky (Dánsko, Írsko a Srbsko) vo všetkých sledovaných krajinách platí, že o čo viac respondentov si myslí, že ich krajina už je v recesii alebo recesia u nich nastane počas dvoch rokov, o to viacej si ich aj myslí, že v ich krajine nastane bezhotovostná spoločnosť.

 


Spoločnosť Intrum zaujímal tiež názor respondentov, ako vnímajú následky bezhotovostnej spoločnosti v jednotlivých oblastiach ich podnikania. V priemere si polovica firiem myslí, že by to nemalo žiaden vplyv na ich podnikanie. Jedinou oblasťou, kde spoločnosť Intrum zaznamenala vysoké riziko, je oblasť kyber útokov. Viac ako polovica firiem si myslí, že by boli vystavené vyššiemu vplyvu kybernetických útokov.

V Bosne a Hercegovine si až 67 % firiem myslí, že bezhotovostná spoločnosť by priniesla zníženie spotreby. A dokonca až 78 % si myslí, že by u nich prišli o zákazníkov. Naopak, severské krajiny si myslia, že by to nemalo žiaden resp. len minimálny vplyv na spotrebu zákazníkov. Prekvapením je podľa spoločnosti Intrum Nemecko. Takmer polovica nemeckých firiem, si myslí, že bezhotovostná spoločnosť by výrazne ovplyvnila spotrebu a priniesla by pokles konzumácie tovarov a služieb, 41 % vníma možnosť straty zákazníkov. Väčšina slovenských firiem si myslí, že by to na tieto oblasti vplyv nemalo.

Európsky platobný report vychádza z prieskumu, ktorý prebiehal paralelne v 29 európskych krajinách v období marec až apríl 2019. Intrum zozbieral do tohto reportu údaje od 11 856 spoločností naprieč celou Európou.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/netky BL

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok