Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
31. mar. 2023Benjamín
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
07.02.2023 19:30 Domov
V zimných mesiacoch stúpa počet ošetrení ľudí bez domova
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
07.02.2023 19:30 Domov

V zimných mesiacoch stúpa počet ošetrení ľudí bez domovaBratislava - V zimných mesiacoch stúpa počet ošetrení ľudí bez domova, ktoré súvisia s chladným počasím.


Záchranári za január pomáhali 88 ľuďom, ktorí boli podchladení, doplnila hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Alena Krčová. Apeluje zároveň na verejnosť, že treba byť všímavý a netreba byť ľahostajný. "Ľahostajnosť a nevšímavosť, ako aj neposkytnutie prvej pomoci môže zabíjať," uviedla Krčová. V minulom roku pomoc potrebovalo 313 podchladených pacientov, z čoho piatich sa nepodarilo zachrániť. Počet podchladení podľa nej z roka na rok stúpa. Ľudia podľa nej neboli ochotní poskytnúť prvú pomoc či sa presvedčiť, v akom stave je ležiaci človek na ulici. "Číslo mohlo byť omnoho nižšie, ak by sa okoloidúci zastavili, presvedčili sa alebo by boli ochotní poskytnúť pomoc," podotkla. Nízke číslo ľudí, ktorí pomôžu ležiacemu človeku na ulici, potvrdil aj sociálny experiment, ktorý koncom januára Depaul Slovensko a OS ZZS SR realizovali v uliciach Bratislavy. "Počas jednej hodiny prešlo v experimente okolo 700 až 800 ľudí a pristavili sa traja," doplnil Kákoš. Cieľom bolo podľa neho ukázať, koľko ľudí skutočne pomôže, keď uvidí ležiaceho človeka na ulici. Priblížil, že v nízkoprahovej Nocľahárni sv. Vincenta de Paul v Bratislave spalo v utorok takmer 180 ľudí. "V zimných mesiacoch počet stúpa na 200 a viac ľudí, záleží od počasia," uviedol Kákoš. Podchladenie je podľa záchranára OS ZZS SR Martina Balka stav, keď telo nedokáže udržať teplotu vo svojom fyziologickom rozmedzí. Zároveň závažný stupeň podchladenia sa môže končiť až smrťou. "Podchladenie nehrozí len pri teplotách okolo nuly," upozornil Balko. K podchladeniu môže dôjsť, aj ak je teplota podľa neho nižšia ako 15 stupňov Celzia a človek má napríklad zhoršenú mobilitu či vyšší vek alebo mokré oblečenie. Pomôcť môžu základné kroky. "Prvým je zastaviť sa a osloviť človeka, ktorý vyzerá byť v nekomfortnej situácii a spýtať sa ho, či niečo potrebuje," povedal Balko. Potrebné je tiež zavolať záchranku a počkať na záchranárov. "Volajúci, ktorý je ochotný pomôcť, je rukami a očami operátora na tiesňovej linke 155," doplnila Krčová. Operátor podľa nej potrebuje spolupracujúceho volajúceho, keďže v život ohrozujúcom stave je cenná každá minúta. Tiež je dôležité dostať ľudí do tepla. Kákoš priblížil, že ľudia, ktorí nemajú vlastné bývanie, potrebujú pomoc obzvlášť v zime, aby nezamŕzali. Zavolať sa dá napríklad mestská polícia, ktorá vie neznámeho človeka previesť do nocľahárne. reklama


Zdroj: TASR/ KB

Foto:  pixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok