Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
1. feb. 2023Tatiana
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
14.01.2019 21:34 Relax
V týchto zamestnaniach páchajú ľudia najčastejšie samovraždy: Znepokojuje sa Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.01.2019 21:34 Relax

V týchto zamestnaniach páchajú ľudia najčastejšie samovraždy: Znepokojuje sa Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôbAmerická vláda zverejnila správu týkajúcu sa psychických ochorení. Okrem iného sa v nej uvádza, že väčšia miera samovrážd bola zaznamenaná u mužov pracujúcich v ťažkom priemysle či stavebníctve.


Pre obe pohlavia sú potom rizikové profesie, na počudovanie, súvisiace s oblasťou umenia, zábavy, dizajnu, športu a médií.

 

Správa tiež informuje, že v rokoch 2000 až 2016 sa počet samovrážd u ľudí v produktívnom veku zvýšil o 34 percent. Uvedená štatistika pochádza z analýzy 22-tisíc ľudí zo 17 štátov USA. Skúmaní boli vo veku 16 až 64 rokov a v rokoch 2012 a 2015 spáchali samovraždu.

 

Odborníci z amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) zomrelých rozdelili do 22 skupín podľa povolania, v ktorých pracovali.

 

Ťažký priemysel, ale aj dizajn, médiá a šport

 

A čo z jednotlivých dát vyplýva? V rokoch 2012 a 2015 bola najväčšou miera samovrážd u mužov pracujúcich v stavebníctve. V roku 2012 to bolo 43 percent a v roku 2015 53 percent. V roku 2015 potom pochádzala druhá najväčšia miera samovrážd u mužského pohlavia z oblasti umenia, dizajnu, zábavy, športu a umenia. Na treťom mieste potom skončili rôzne inštalačné a remeselnícke povolania.

 

U žien v sledovanom období páchali samovraždu najviac tie, ktoré pracovali na pozíciách súvisiacich s umením, dizajnom, zábavou, športom a médiami.

 

 

Na popredných miestach sa tiež objavovali ženy pracujúce v zdravotníctve a v technických profesiách. Na život si vo väčšej miere siahli servírky, chyžné či barmanky. Naopak najnižšia miera samovrážd sa objavila u mužov a žien zamestnaných v oblasti vzdelávania.

 

Vo svojej správe poukazujú pracovníci CDC aj na to, že vyššie uvedené pracoviská sú veľmi dôležitým, ale dodnes nie celkom sledovaným aspektom, ktorý jedinca môže doviesť až k tomu, že si siahne na život.

 

Preto by podľa nich bolo dobré sa touto sférou viac zaoberať a vo firmách zamestnávajúcich ľudí na uvedených pozíciách je potreba sa týmto pracovníkom viac venovať a byť k nim empatickejší.

 

 

Na mieste je potrebné aj bezplatná podpora psychológa či psychiatra. K tomu, či napríklad zlepšeniu pracovných podmienok môže stáť za znížením samovrážd, sú ale potrebné ďalšie výskumy. Niekto totiž namieta, že daná problematika súvisí aj s kvalitou a mierou dosiahnutého vzdelania - túto tézu ale vyššie uvedené dáta nepodporujú.

 

Aj keď sa jedná len o výskum realizované v USA, niečo si z neho môžeme odniesť aj my. Podobne to totiž vyzerá aj v európskych krajinách, a teda aj u nás. Znepokojujúce je podľa CDC najmä to, že miera samovrážd sa celkovo výrazne zvyšuje u žien a dievčat. Na vysvetlenie, prečo tomu tak je, si ale musíme počkať na ďalšie štúdie.reklama


reklama


Zdroj: netky BL

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok