Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
18. sep. 2020Eugénia
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
09.06.2017 16:27 Domov
V Trebišov sa vyskytla epidémia salmonelózy
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.06.2017 16:27 Domov

V Trebišov sa vyskytla epidémia salmonelózyTREBIŠOV – Epidémia salmonelózy vypukla v Trebišove, potvrdila to dnes agentúre SITA zástupkyňa regionálnej hygieničky Lucia Demesová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trebišove.


„V súčasnosti po epidemiologickom vyšetrení v ohniskách nákazy má RÚVZ Trebišov informácie o 46 chorých, z toho je 22 chorých hospitalizovaných a 24 chorých je bez hospitalizácie,“ informovala Demesová.

Podľa doterajších epidemiologických zistení je pravdepodobným faktorom prenosu pôvodcu ochorenia žemľovka, pretože všetci chorí ochoreli niekoľko hodín až dva dni po jej konzumácii. Klinický obraz ochorenia ako aj pozitívne laboratórne výsledky vyšetrenia biologického materiálu chorých potvrdzujú prítomnosť salmonella enteritidis, t.j. pôvodcu nákazy pre salmonelovú enteritídu.

Výskyt hnačkových ochorení pravdepodobne infekčného pôvodu u dvoch stravníkov, ktorí odoberajú stravu zo stravovacej prevádzky zariadenia sociálnych služieb, bol 5. júna nahlásený na Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trebišove (RÚVZ Trebišov). Hlásenie podala telefonicky všeobecná praktická lekárka pre dospelých, ktorá pri anamnestickom vyšetrení zistila epidemiologickú súvislosť. Obaja pacienti konzumovali v piatok druhého júna žemľovku pripravenú v stravovacom zariadení zariadenia sociálnych služieb v meste Trebišov.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trebišove vyslal dvoch odborných zamestnancov z referátu infekčnej epidemiológie a hygieny výživy, aby vec preverili a nariadili opatrenia v ohnisku nákazy. Pri epidemiologickom vyšetrení zistili, že v piatok 2. júna sa u klientov žijúcich v zariadení vyskytli hnačky po konzumácii stravy - žemľovka s tvarohom a bielkovou vaječnou penou, ktorá bola pripravovaná v zariadení. Klinické príznaky črevného ochorenia sa postupne objavovali aj u ďalších klientov v nasledujúcich dňoch. Podľa údajov od zamestnancov stravovacieho zariadenia 2. júna pripravili 113 obedov, z toho 70 obedov vydali v zariadení a 43 mimo zariadenia.

Ako uviedla Demesová, 5. júna bola v zariadení nariadená plošná dezinfekcia a nariadený bol aj zvýšený zdravotný dozor všetkým pracovníkom stravovacej prevádzky a opatrovateľkám, ktoré prichádzajú do styku so stravou. V čase epidemiologického vyšetrovania už vzorky inkriminovanej stravy neboli k dispozícii. Zamestnanci RÚVZ Trebišov urobili odber sterov z prostredia kuchyne, ktoré boli odvezené na laboratórny rozbor RÚVZ Košice. Následne laboratórny rozbor sterov nepotvrdil prítomnosť salmonelly v prostredí.

Regionálny hygienik rozhodol 6. júna o ohniskovej dezinfekcii a nariadil zvýšený zdravotný dozor a lekársky dohľad exponovaným zamestnancom, ktorí vykonávajú epidemiologicky závažnú činnosť pri manipulácii s potravinami ďalej tepelne neupravovanými. Od 6. júna odborní zamestnanci referátu infekčnej epidemiológie vykonávajú epidemiologické vyšetrenie u klientov odoberajúcich stravu z tohto zariadenia, bývajúcich mimo zariadenia sociálnych služieb v meste Trebišov, ako aj u zamestnancov zariadenia.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok