Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
2. dec. 2020Bibiána
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Víťaz kategórie BYTOVÉ DOMY - Bytový komplex Drotárska/Bratislava. Architekti: Michaela Hantabalová, Juraj Hantabal.
Víťaz kategórie BYTOVÉ DOMY - Bytový komplex Drotárska/Bratislava. Architekti: Michaela Hantabalová, Juraj Hantabal.
08.10.2020 21:16 Kultúra
V súťaži CE ZA AR 2020 sa vyberali najväčšie skvosty slovenskej architektúry
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.10.2020 21:16 Kultúra

V súťaži CE ZA AR 2020 sa vyberali najväčšie skvosty slovenskej architektúryBRATISLAVA - Porota na 19. ročníku architektonickej súťaže CE ZA AR 2020 vyberala víťazov z rekordných 21 nominácií. Vyhlasovateľ ceny, Slovenská komora architektov (SKA), ich zverejnila v živom televíznom prenose z galavečera v bratislavskej Starej tržnici.


Jednotlivé kategórie 

Ocenenie si prevzali architekti za šesť architektonických diel. Súťažilo sa v kategóriách Rodinné domy, Bytové domy, Občianske a priemyselné budovy, Interiér, Exteriér a Fenomény architektúry. Počas galavečera boli udelené aj dve špeciálne ceny, a to ocenenie Patrón architektúry za osobitný prínos pre rozvoj architektúry od SKA, na základe hlasovania verejnosti na portáli cezaar.tv odovzdali aj Cenu verejnosti.

 

Cena verejnosti - Lesná sauna/Spišský Hrhov


"Z pohľadu porotcu i architekta môžem povedať, že tento ročník je mimoriadne dobrý. Spoločným leitmotívom je potvrdenie, že primárnou podmienkou vzniku kvalitnej architektúry je harmónia spolupráce, spoločný cieľ a intenzívne nadšenie každého zo známej trojky Objednávateľ – Architekt – Realizátor,“ skonštatoval predseda poroty, architekt Peter Moravčík.

 

Dopad na prostredie 
Rakúsky krajinný architekt a urbanista Kay Strasser uviedol, že návšteva projektov mu otvorila oči a uvedomil si, aký dopad majú kultúrne, legislatívne a ekonomické rozdiely na zastavané prostredie.

 

víťaz EXTERiÉR - Korzo Zálesie

 

"Architektúra nie je len prácou architektov, potrebuje tiež pevný rámec pravidiel a citlivú politiku plánovania a výstavby. Pokiaľ ide o ocenenie CE ZA AR, bol by som rád, keby podobný formát existoval aj v Rakúsku a Nemecku," povedal.

 

Úloha pre víťazov 

Predseda predstavenstva SKA Iľja Skoček pripomenul, že úlohou ocenenia CE ZA AR je okrem zdôrazňovania kultúrnej hodnoty architektonických diel a podporovania kvality profesionálnych výkonov architektov, najmä kultivovanie verejného povedomia o nutnosti rozvoja kvalitnej architektúry.

 

"Vykonávateľmi tejto úlohy by však nemali byť len architekti, ale aj zástupcovia samospráv a orgány riadiace investičnú činnosť," ozrejmil.

 

víťaz FENOMÉN ARCHITEKTÚRY - Prístavba k chalupe/Čachtice

 

V mestách aj obciach 

Riaditeľka Úradu SKA Viera Hanuláková doplnila, že úlohou SKA je rozvíjať spoluprácu so zástupcami miest a obcí tak, aby sa investičný dlh "dobehol" kvalitnými realizáciami obstarávanými formou urbanisticko - architektonických súťaží.

Ocenenia sa odovzdávali pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej, primátora Bratislavy Matúša Valla a starostky mestskej časti Bratislava – Staré mesto Zuzany Aufrichtovej.
 

Víťazi súťaže CE ZA AR 2020:


BYTOVÉ DOMY
Bytový komplex Drotárska / Bratislava
Architekti: Michaela Hantabalová, Juraj Hantabal

 

RODINNÉ DOMY

Letný dom / Vajnory
Architekti: Aleš Šedivec, Tomáš Tokarčík

 

FENOMÉNY ARCHITEKTÚRY

Prístavba k chalupe / Čachtice
Architekt: Pavol Paňák

INTERIÉR
Oddelenie odbornej literatúry Mestskej knižnice / Senec
Architekt: Matúš Bišťan

 


EXTERIÉR
Korzo Zálesie / Zálesie
Architekti: Vojtech Krumpolec, Peter Derevenec

OBČIANSKE A PRIEMYSELNÉ BUDOVY
#monument majer / Banská Bystrica - Majer
Architekti: Benjamín Brádňanský, Vít Halada, Maroš Greš

 


CENA VEREJNOSTI
Lesná sauna / Spišský Hrhov
Architekti: Danica Pišteková, Anna Cséfalvay, Marianna Maczová, Veronika Michalíková

PATRÓN ARCHITEKTÚRY
Mesto Trenčín / Mesto dobrej architektúryreklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Lukáš Čief

Foto:  FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok