Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. nov. 2021Milan
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
15.10.2015 14:21 Zahraničie
V súčasnosti 805 miliónov ľudí trpí chronickým hladom
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
15.10.2015 14:21 Zahraničie

V súčasnosti 805 miliónov ľudí trpí chronickým hladomNEW YORK - Oficiálna slávnosť, ktorou sa začne Svetový deň výživy v roku 2015, bude zároveň oslavou 70. výročia založenia Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).


Oslavy Svetového dňa výživy sa uskutočnia 16. októbra v Miláne v rámci Svetovej výstavy EXPO 2015. Tá sa koná od 1. mája do 31. októbra 2015 za účasti 145 krajín vrátane Slovenska s ústredným mottom: "Uživiť planétu, energia pre život".

 

Ako uvádza FAO na svojej internetovej stránke, na slávnostnom otvorení Svetového dňa výživy na EXPO 2015 v Miláne očakávajú generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna aj generálneho riaditeľa FAO Josého Graziana da Silva.

 

Oslavy Svetového dňa výživy majú byť aj signálom mladým ľuďom, aby prijali výzvu a zapojili sa do akcií na trvalé odstránenie hladu a chudoby vo svete do 15 rokov. Dokument Milánska charta vyzýva ľudí, aby sa angažovali v boji proti nedostatočnej výžive, podvýžive, plytvaniu s potravinami, ale aj za rovnaký prístup k prírodným bohatstvám a pracovali v oblasti trvalo udržateľného rozvoja.

 

Mestský pakt, ktorým sa primátori a starostovia miest na celom svete zaviažu koordinovať svoje politiky v oblasti výživy, predstavuje ďalší významný dokument v tejto oblasti. Má byť taktiež predstavený na slávnostnom otvorení Svetového dňa výživy, známeho aj pod názvom Svetový deň potravín.

 

Svetový deň výživy sa pripomína vo vyše 150 krajinách sveta. Termín tohto svetového dňa - 16. október - odkazuje na založenie FAO v roku 1945 v kanadskom Québecu. Vtedy išlo o prvé zasadnutie konferencie, na ktorej sa účastníci rozhodli založiť FAO ako špecializovanú inštitúciu OSN. V roku 1951 sa jej sídlo presťahovalo z Washingtonu do hlavného mesta Talianska - Ríma.

 

Prvý Svetový deň potravín bol 16. októbra 1981. FAO je hlavným orgánom OSN pre otázky rozvoja poľnohospodárskych oblastí. Svojimi aktivitami sa usiluje znižovať a zmierňovať chudobu a hlad vo svete. Napriek určitému pokroku dosiahnutému za minulé dve desaťročia v súčasnosti stále 805 miliónov ľudí trpí chronickým hladom. Podľa odhadov asi 161 miliónov detí do piatich rokov trpí na chronickú podvýživu, takmer 99 miliónov detí nemá dostatočnú hmotnosť.

 

Poslaním FAO je pomáhať svojím členským štátom v činnosti tak, aby ich občania mali prístup k dostatočnému množstvu kvalitnej stravy. Ide o medzivládnu organizácia, má 194 členských štátov, dvoch pridružených členov a členskú organizáciu - Európsku úniu.

 

Na 16. októbra pripadá aj Svetový deň chleba. Prakticky všade na svete sa chlieb chápe ako základná a súčasne aj ako symbolická potravina. Chlieb sprevádza človeka od vzniku prvých civilizácií a aj dnes mu náleží dôstojné miesto na stole. Patrí nielen medzi základné potraviny, ale v mnohých kútoch sveta aj k najdôležitejšej zložke stravy. Preto sa považuje za synonymum života, bezpečia a dostatku. Biely či čierny chlieb zabezpečuje výživu, poskytuje proteíny, vitamíny, stopové prvky.

 

Medzinárodný zväz pekárov v úsilí o pozdvihnutie povedomia verejnosti o výživových a zdraviu prospešných stránkach tejto potraviny založil v roku 2002 Svetový deň chleba s tým, že sa bude konať 16. októbra. Tento deň má zároveň upozorniť na celý proces výroby - od zasiatia obilia cez prácu pekára až po nákup voňavého produktu. V mnohých štátoch okolo 16. októbra pekárske zväzy či cechy organizujú osobitné akcie zamerané na poznanie problematiky tohto remesla.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok