BRATISLAVA - V sobotu po šiesty raz rozdajú národné filmové ceny Slnko v sieti. Počas ceremoniálu, ktorý sa bude konať v novej budove Slovenského národného divadla, vyhlásia víťazov v 13 kategóriách, pričom trofeje si odnesú najkvalitnejšie snímky, tvorivé a herecké výkony z rokov 2014 a 2015. Cenu za výnimočný prínos slovenskej kinematografii si prevezmú režisér Juraj Jakubisko a kameraman Igor Luther.
Podujatie bude zároveň spoločenským vyvrcholením prehliadky Týždeň slovenského filmu, ktorá sa začala 11. apríla v bratislavskom kine Lumiere. Ceremoniál bude v priamom prenose na Jednotke vysielať Rozhlas a televízia Slovenska.
Zoznamu kandidátov na ceny Slnko v sieti vládne film Eva Nová (2015). Snímka, ktorú režíroval Marko Škop, sa uchádza o ceny v kategóriách Najlepší hraný film, Najlepšia filmová réžia, Najlepší filmový scenár, Najlepší kameramanský výkon, Najlepší filmový strih, Najlepší filmový zvuk, Najlepšie kostýmy/masky, Najlepší ženský herecký výkon a Najlepší mužský herecký výkon.
Dráma Koza (2015) v réžii Ivana Ostrochovského bojuje o ceny Slovenskej filmovej a televíznej akadémie za réžiu, scenár, kameramanský výkon, zvuk, pričom ju môžu vyhlásiť aj za Najlepší hraný film a Zvonko Lakčevič si môže na konto pripísať trofej za Najlepší mužský herecký výkon.
Po tri nominácie majú filmy Deti (2014), Fair play (2014), Čistič (2015) a Wilsonov (2015). O dve trofeje sa uchádzajú snímky Rukojemník (2014), Tak ďaleko, tak blízko (2014) a Sedem zhavranelých bratov (2015). Po jednej nominácii sa ušlo titulom Hrana - 4 filmy o Marekovi Brezovskom (2014), Nina (2014), Comeback (2014), Vlna vs. Breh (2014), Fongopolis (2014) a Malá z rybárne (2015). Celkovo sa do boja o cenu prihlásilo 13 dlhometrážnych hraných, 19 dlhometrážnych dokumentárnych a desať animovaných filmov.
Zoznam nominácií na ceny Slnko v sieti:
Najlepší hraný film:
Deti (Jaro Vojtek)
Eva Nová (Marko Škop)
Koza (Ivan Ostrochovský)
Najlepší dokumentárny film:
Comeback (Miro Remo)
Tak ďaleko, tak blízko (Jaro Vojtek)
Vlna vs. breh (Martin Štrba)
Najlepší animovaný film:
Fongopolis (Joanna Kozuch)
Malá z rybárne (Jan Balej)
Nina (Veronika Obertová, Michaela Čopíková)
Najlepšia filmová réžia:
Ivan Ostrochovský (Koza)
Marko Škop (Eva Nová)
Jaro Vojtek (Tak ďaleko, tak blízko)
Najlepší filmový scenár:
Marek Leščák, Ivan Ostrochovský (Koza)
Andrea Sedláčková (Fair play)
Marko Škop (Eva Nová)
Najlepší kameramanský výkon:
Martin Kollár (Koza)
Ján Meliš (Eva Nová)
Martin Žiaran (Čistič)
Najlepší filmový strih:
Alois Fišárek (Rukojemník)
Marek Kráľovský (Čistič)
František Krähenbiel (Eva Nová)
Najlepší filmový zvuk:
Jan Čeněk, Ján Ravasz, Milan Sirkovský (Eva Nová)
Dušan Kozák (Deti)
Tobias Potočný (Koza)
Najlepšia filmová hudba:
Marek Brezovský in memoriam (Hrana - 4 filmy o Marekovi Brezovskom)
Michal Novinski (Wilsonov)
Miro Žbirka, David Solař (Fair play)
Najlepší architekt - scénograf:
Peter Čanecký, Ondřej Mašek (architekti) (Sedem zhavranelých bratov)
Miroslav Král (architekt) (Čistič)
Martin Kurel (architekt) (Wilsonov)
Najlepšie kostýmy/masky:
Erika Gadus (kostýmový výtvarník) (Eva Nová)
Juraj Steiner (umelecký maskér) (Sedem zhavranelých bratov)
Katarína Štrbová Bieliková (kostýmový výtvarník) (Wilsonov)
Najlepší ženský herecký výkon:
Éva Bandor (Deti)
Judit Bárdos (Fair play)
Emília Vášáryová (Eva Nová)
Najlepší mužský herecký výkon:
Zvonko Lakčevič (Koza)
Milan Lasica (Rukojemník)
Milan Ondrík (Eva Nová)
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies