Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. okt. 2020Sabína
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
07.10.2019 21:27 Environetky
V Ružomberku môže ovzdušie poškodzovať zdravie drobnými prachovými časticami z dopravy
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
07.10.2019 21:27 Environetky

V Ružomberku môže ovzdušie poškodzovať zdravie drobnými prachovými časticami z dopravyRUŽOMBEROK – Zdravie Ružomberčanov môžu významne poškodzovať najmä drobné prachové častice. Tie pochádzajú predovšetkým z dopravy, ale tiež z lokálneho vykurovania domácností.


Uviedol to v pondelok po zasadnutí komisie pre riešenie zápachu a prašnosti v meste Ružomberok Michal Jajcaj z odboru hygieny životného prostredia na Úrade verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

 

Priemysel celulózy, ktorý sa v meste vyskytuje, je podľa Jajcaja významným zdrojom znečisťujúcich látok na báze síry. Ide o merkaptány, sírovodík a podobné látky, ktoré už pri nízkych koncentráciách ľudia vnímajú ako obťažujúce. "Tieto látky však nemajú potenciál významne poškodzovať zdravie," skonštatoval.

 

Naopak, drobné prachové častice podľa neho na seba môžu naviazať mnohé iné škodliviny, ako sú napríklad ťažké kovy, dioxíny či polycyklické aromatické uhľovodíky.

 

"Tieto zlúčeniny, ako aj prachové častice pochádzajú predovšetkým z dopravy, a tiež z lokálnych kúrenísk. Aj to je špecifickým problémom tohto regiónu, vzhľadom na to, že ide o kotlinu, ktorá má mnoho dní inverziu. Dochádza preto k veľmi nízkemu rozptylu týchto látok," načrtol Jajcaj.

 

Podľa odborníka z ÚVZ si treba uvedomiť, že Ružomberok je veľkou dopravnou križovatkou, ktorá zatiaľ nemá k dispozícii obchvat.

 

"Tranzitná doprava prechádzajúca centrom mesta je významným zdrojom prachových častíc a zlúčenín, ktoré môžu poškodzovať zdravie," povedal.

 

 

Z hľadiska opatrení ÚVZ odporúča, aby sa samospráva sústredila na realizáciu účinných riešení, ktoré pomôžu znížiť intenzitu dopravy v meste, najmä tranzitnej.

 

"Hľadať alternatívy k doprave, ktorá v meste v súčasnosti funguje, posilniť verejnú hromadnú dopravu na úkor individuálnej, či hľadať čistejšie formy energie v doprave...," doplnil odborník.

 

Podľa ružomberského primátora Igora Čombora je potrebné zamerať sa na zníženie prašnosti, výstavbu obchvatu, dokončenie diaľničného úseku Ivachnová - Hubová, či vylúčenie automobilovej dopravy zo stredu mesta. Poukázal tiež na to, že lokálni znečisťovatelia ovzdušia by mali zvážiť výmenu vykurovacích zariadení za modernejšie typy kotlov, prípadne kúriť kvalitnejším materiálom.

 

"Kompenzačné opatrenia pre mesto by sme mali vydobyť aj od koncernu Mondi," povedal. Aj ten sa podľa primátora svojím spôsobom podieľa na atmosférických pomeroch a znečisťovaní prachovými časticami, i keď v menšej miere ako doprava, alebo lokálne vykurovanie.

 

Problematikou zápachu a prašnosti v meste sa od februára zaoberá mimoriadna komisia. Jej členmi sú zástupcovia z radov kompetentných inštitúcií, papierní, odborníkov i aktivistov.

 

Vznik komisie bol odpoveďou radnice na otvorený list ružomberských aktivistov z protestného pochodu 15. februára tohto roku, ktorý poukazoval na zlý stav ovzdušia v meste. Pri vzniku komisie si radnica zobrala príklad z mesta Ostrava, kde sa podľa primátora taktiež spojili všetky subjekty, ktoré sa zaoberajú rovnakou problematikou.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/netky BL

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok