Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
18. okt. 2021Lukáš
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Výskum
Výskum
02.04.2021 13:57 Zahraničie
V ruskom centre Gamaleya vyvinuli novú technológiu, ktorou môžu modernizovať vakcínu v prípade mutácie COVID-19 do dvoch dní
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.04.2021 13:57 Zahraničie

V ruskom centre Gamaleya vyvinuli novú technológiu, ktorou môžu modernizovať vakcínu v prípade mutácie COVID-19 do dvoch dníMOSKVA - Národné výskumné centrum pre epidemiológiu a mikrobiológiu Gamaleya vyvinulo mechanizmus na včasnú modernizáciu vakcíny proti koronavírusu, uviedol riaditeľ inštitúcie Alexander Gintsburg.


Nová technológia umožňuje rýchlu aktualizáciu vakcíny v prípade mutácie koronavírusu. „Jedná sa o rovnakú technológiu založenú na adenovírusových vektoroch, kde sa nová sekvencia syntetizuje doslova za 24 hodín podľa sekvencie špičkových proteínov, so zmenenou primárnou štruktúrou a na druhý deň sa vloží do použitého vektora a prakticky máte geneticky upravený konštrukt, ktorý umožní okamžité použitie ako prípravok na očkovanie,“ vysvetlil.

 

Podľa Grintsburga sa v súčasnosti diskutuje o tom, či je v tomto prípade nevyhnutné vykonať všetky fázy testovania novej vakcíny. Pripomenul, že vo svetovej praxi existujú príklady, keď sa liek testoval na obmedzenom počte do sto ľudí. „Ak poskytuje rovnaký primeraný ochranný účinok, ale už proti novému kmeňu koronavírusu, okamžite ho treba spustiť do hromadnej výroby. Dúfam, že v blízkej budúcnosti budú podobné zákony prijaté aj u nás,“ povedal vedec.

 

V auguste 2020 ministerstvo zdravotníctva zaregistrovalo prvú vakcínu na svete pre profylaxiu COVID-19 vyvinutú centrom Gamaleya a dostala názov Sputnik V. Liek bol vytvorený na študovanej platforme ľudských adenovírusových vektorov. Taktiež v Rusku sú registrované vakcíny EpiVacCorona z Vektor Centra a KoviVak z centra Chumakova Ruskej akadémie vied. Dnes, 2. apríla v Národnom výskumnom centre pre epidemiológiu a mikrobiológiu Gamaleya začali predklinické skúšky vakcíny proti koronavírusu vo forme kvapiek do nosa. „Dostali sme patent na nazálnu vakcínu. Teraz sa začínajú de facto predklinické skúšky. Liek nebude spôsobovať vedľajšie účinky, ako je horúčka a bolesť hlavy,“ uviedol Gintsburg. Anastasia Rakova, zástupkyňa primátora mesta Moskva pre sociálny rozvoj, predtým uviedla, že nazálna forma Sputniku V bude tiež dvojzložková, ale sprejová a zaviesť ju môžu iba lekári.

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: RIA.ru/ Netky N.R

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok