Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. mar. 2023Víťazoslav
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
09.02.2023 13:30 Zaujímavosti
V roku 2022 sa dopyt po krboch a kachľových peciach v SR zvýšil o 50 %
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.02.2023 13:30 Zaujímavosti

V roku 2022 sa dopyt po krboch a kachľových peciach v SR zvýšil o 50 %Bratislava - V roku 2022 sa dopyt po krboch a kachľových peciach na Slovensku zvýšil o 50 %, dôvodom je COVID-19 a vojna na Ukrajine.


Uviedol to vo štvrtok na tlačovej konferencii Robert Šalvata, prezident Medzinárodného zväzu kachliarov (VUEKO) a poradca predstavenstva Cechu kachliarov. "Len počas pandémie covidu vzrástol dopyt po krboch a kachľových peciach približne o 30 %. Čísla dokazujú, že tieto tepelné zdroje si želajú mnohí zákazníci, ktorí hľadajú udržateľné a (krízovo) bezpečné riešenie vykurovania. A preto zastávame názor, že krby a kachľové pece sú trendom, ba až nevyhnutnosťou najbližších rokov," priblížil Šalvata. Palivové drevo je podľa jeho slov v porovnaní s elektrinou, plynom či peletami cenovo najefektívnejším zdrojom energie. Navyše pochádza z miestnych zdrojov a výskumy potvrdzujú, že jeho použitie v kachľových peciach a krboch je z dlhodobého hľadiska uhlíkovo neutrálne. Napriek výhodám vykurovania krbmi a kachľovými pecami je podľa neho medzi zákonodarcami malé povedomie o týchto benefitoch. "Po úspešnom vzore iných európskych krajín by sme v slovenskej legislatíve radi presadili predpis, aby každá domácnosť mala zabezpečený alternatívny zdroj energie, ktorý by fungoval v prípade výpadku elektriny," povedal Šalvata. Cech kachliarov, rovnako ako napríklad komora kominárov, sa podľa neho snaží o presadenie tejto požiadavky najmä preto, že krb či kachľová pec umožňujú nezávislosť od centrálnych dodávok fosílnych palív, najmä v čase krízy. Kľúčovým argumentom v prospech kúpy krbu či kachľovej pece sú podľa slov prezidenta Cechu kachliarov Štefana Bobockého výrazne nižšie náklady na energie. V domácnostiach sa tieto náklady udržiavajú umelo - zastropovaním cien, čo však nie je dlhodobo udržateľné. "Dôsledky rusko-ukrajinskej vojny na vykurovacie náklady v súčasnosti postihujú všetky skupiny obyvateľstva. Palivové drevo je nielen alternatívou lokálnou, ale predovšetkým cenovo najvýhodnejšou. Napríklad, vykurovacie náklady rodinného domu s úžitkovou plochou 154 štvorcových metrov v štandarde nízkoenergetického domu predstavujú len 581 eur ročne," doplnil Bobocký. Cech kachliarov je profesijné združenie, ktoré pomáha záujemcom o realizáciu krbu, kachľovej pece či sporáka zorientovať sa na slovenskom kachliarskom trhu. Od roku 2004 je Cech kachliarov členom VUEKO, ktorý združuje 17 zväzov z 15 európskych krajín. reklama


Zdroj: TASR/ KB

Foto:  pixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok