Anketa Netky.sk: Ktorú stranu by ste volili v parlamentných voľbách 2020 ?


volby
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava -1°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
25.09.2017 16:29 Domov
V prvých hromadných výberových konaniach sa bude vyberať 125 sudcov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
25.09.2017 16:29 Domov

V prvých hromadných výberových konaniach sa bude vyberať 125 sudcovBRATISLAVA – Historicky prvými hromadnými výberovými konaniami bude slovenská justícia vyberať celkom 125 kandidátov na budúcich sudcov. Súdnej rade to dnes oznámila štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Mária Kolíková (nominantka Mostu-Híd). Rada informáciu prerokovala s tým, že k nej nemala pripomienku.


Hromadné výberové konania na sudcov priniesol balík zmien v sudcovských zákonoch, ktorý vstúpil do účinnosti od 1. júla. Pri určovaní počtu miest v databáze kandidátov, ktorá po novom vznikne, zohľadňoval rezort viacero skutočností. Okrem iného bral do úvahy, na ktoré súdy bolo určených celkom 101 sudcovských miest, ktoré sa v súčasnosti obsadzujú ešte starým spôsobom. Tiež počty sudcov v dôchodkovom veku, ktorí opustia justíciu v blízkom čase.

 

„Ak sa bavíme o tom, či toto je nejaké zásadné rozhodnutie, ktorým sa ide navýšiť celkový počet sudcov, tak toto nie je o tom. To je skôr o tom, aby sme zabezpečili optimálny počet sudcov,“ vysvetlila novinárom Kolíková. Miesta pridelilo ministerstvo nerovnomerne, podľa situácie v tom-ktorom kraji.

 

Najviac kandidátov, až 25, získal Košický kraj, 20 nových sudcov bude možné vybrať v Bratislavskom kraji, 17 v Banskobystrickom, 15 v Prešovskom a Nitrianskom, 13 v Žilinskom a po 10 v Trnavskom a Trenčianskom kraji. Termín hromadných výberových konaní, ktoré sa uskutočnia v jeden deň vo všetkých krajoch, určí podľa nových pravidiel predsedníčka Súdnej rady Lenka Praženková.

 

„Z mojej strany boli vykonané všetky kroky, aby som mohla naozaj v krátkom čase hromadné výberové konanie vyhlásiť,“ uviedla pre médiá predsedníčka Súdnej rady. Prvé hromadné výberové konanie sa podľa zmien v sudcovských zákonoch musí uskutočniť do 30. novembra tohto roku. „Treba to chápať tak, že je to taký začiatok," odpovedala Praženková na otázku, či množstvo 125 kandidátov považuje za dostatočné. Podotkla, že hromadné výberové konania možno vyhlasovať dvakrát do roka.

 

Kolíková pripustila, že sa nemusí podariť vybrať všetkých 125 kandidátov. „Uvidíme, ako prebehne toto jesenné kolo a je možné, že počet týchto kandidátov budeme dopĺňať ešte aj v jarnom kole,“ vysvetlila. Od zavedenia hromadných výberových konaní si ministerstvo spravodlivosti pod vedením Lucie Žitňanskej (Most-Híd) sľubuje viacero pozitív. Predovšetkým odstránenie súčasného nepriaznivého stavu, keď súdy po zavedení sudcovských previerok musia čakať aj rok na obsadenie uvoľneného miesta novým sudcom. To sa zmení v okamihu, keď bude v každom kraji vytvorená databáza kandidátov na sudcov.

 

Preverení kandidáti budú môcť operatívne podľa poradia v databáze nastupovať na jednotlivé súdy, na ktorých sa uvoľnia miesta. Podľa Kolíkovej bude možné dokonca ponúknuť kandidátom v prípade potreby aj sudcovské miesta v inom kraji, pričom odmietnutie v tomto prípade nepripraví kandidáta o miesto v databáze. V rámci kraja si kandidáti súd nebudú môcť vyberať a nastúpia podľa poradia tam, kde sa miesto uvoľní.

 

Cieľom nie je len rýchlejšie obsadzovanie sudcovských miest, ale aj kvalitnejší výber nových posíl pre justíciu, priblížila štátna tajomníčka. „Chceme sa vyhnúť tomu, že doteraz existovala takzvaná 'Tour de výberové konanie'. To znamená, že uchádzač absolvoval aj desať výberových konaní, až kým sa mu nepodarilo uspieť. Nemyslím si, že toto je cesta, ako sa stať sudcom,“ podotkla Kolíková.

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok