Testovaných na slovensku
183764
Infikovaných na slovensku
1526
Infikovaných svetovo
6688678
Úmrtí svetovo
392123
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
5. jún. 2020Laura
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Na snímke Marián J. (uprostred) a Igor Š. (v popredí vpravo) pred hlavným pojednávaním v kauze nástenkového tendra
Na snímke Marián J. (uprostred) a Igor Š. (v popredí vpravo) pred hlavným pojednávaním v kauze nástenkového tendra
18.10.2017 11:08 Domov
V prípade nástenkového tendra padli dlhoročné tresty
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.10.2017 11:08 Domov

V prípade nástenkového tendra padli dlhoročné trestyPEZINOK – Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku dnes odsúdil na dlhoročné tresty odňatia slobody


Špecializovaný trestný súd v Pezinku dnes odsúdil na dlhoročné tresty odňatia slobody bývalých ministrov výstavby a regionálneho rozvoja SR za SNS Mariána J. a Igora Š. Zvyšných troch obžalovaných spod obžaloby oslobodil.

 

Bývalému ministrovi výstavby Mariánovi J. súd uložil trest odňatia slobody v dĺžke trvania 12 rokov, peňažný trest 30.000 eur a trest zákazu činnosti vykonávať zamestnanie v orgánoch verejnej moci na päť rokov.

 

Jeho nástupcovi na poste ministra Igorovi Š. trest odňatia slobody v dĺžke trvania deväť rokov, peňažný trest 30.000 eur a trest zákazu činnosti vykonávať zamestnanie v orgánoch verejnej moci na päť rokov.

 

Zvyšných troch obžalovaných Zdenku K., Radoslava B. a Tomáša L. spod obžaloby oslobodil.

 

Z piatich obžalovaných dnes na súd neprišli Igor Š., Zdenka K. a Tomáš L., ktorí požiadali o konanie v ich neprítomnosti.

 

„V procese hodnotenia dôkazov súd dospel k záveru, že sa skutok stal,“ uviedla okrem iného predsedníčka senátu.

 

Podľa súdu obžalovaní exministri Marián J. a Igor Š. nezabezpečili zverejnenie výzvy ohľadom verejného obstarávania v masovokomunikačných prostriedkoch, čím znemožnili účasť na zákazke ďalším záujemcom.

 

Výzva podľa súdu visela na chodbe ministerstva len štyri dni v máji 2007. „Konali v rozpore s princípom transparentnosti,“ poznamenala sudkyňa.

 

Exminister Marián J. sa podľa súdu dopustil trestných činov machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Jeho nástupca na poste ministra Igor Š. trestného činu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe.

 

„Vedome obišli pravidlá verejného obstarávania,“ skonštatovala sudkyňa na margo obžalovaných exministrov.

 

Marián J. s rozsudkom súdu spokojný nebol. Zodpovednosť však necíti, na ministerstve výstavby sa podľa neho pracovalo dobre. „Verím, že keď sa odvoláme, ten rozsudok bude zrušený,“ povedal Marián J. prítomným novinárom. V procese podľa neho vôbec nešlo o jeho osobu. „Tu podľa môjho názoru ide o to, aby minister bol zavretý. Tu ide o to, že Slovenská republika veľmi správne bojuje proti korupcii, za transparentnosť a toto je výsledok toho, treba niekoho zavrieť, aby sa mohlo poukazovať, ako Slovenská republika bojuje proti korupcii,“ povedal Marián J.

 

Súd oslobodil spod obžaloby troch obžalovaných, nakoľko „nebolo dokázané, že skutok spáchali.“

 

Kauza siaha do roku 2007. Vtedajšie ministerstvo výstavby malo zverejniť oznam o tendri iba na nástenke v uzavretej chodbe ministerstva. Lukratívnu zákazku tak malo získať konzorcium, ktoré o súťaži vedelo. O kreslo vtedy prišli dvaja ministri zo Slovenskej národnej strany - Marián J. a neskôr jeho nástupca Igor Š.

 

Po prepuknutí kauzy štát podozrivú zmluvu zrušil. Vo vreckách dvoch súkromných firiem však malo skončiť viac ako 12 miliónov eur, ktoré Brusel Slovensku odmietol preplatiť.

 

Rozsudok nie je právoplatný, odvolanie podala prokurátorka aj obžalovaní exministri.

 

"Budeme pozorne sledovať, ako dopadne odvolanie na Najvyššom súde. Napriek spôsobeným miliónovým škodám majú ministri zaplatiť iba pokutu 30.000 eur, pretože úradníci ministerky Matečnej (nom. SNS) si do skončenia vyšetrovania neuplatnili náhradu škody spôsobenej štátu a súd preto o nej nerozhodoval," uviedla v reakcii Veronika Remišová z OĽaNO. 

 

SaS víta rozhodnutie v prípade nástenkového tendra, hoci trvalo dlho. Zároveň poukazuje, že orgánom činným v trestnom konaní sa nepodarilo preukázať, že v kauze išlo "o organizovanú skupinu, kde konečnými užívateľmi výhod boli aj predstavitelia jedinej víťaznej firmy". SaS naznačuje aj prepojenie na vtedajších predstaviteľov SNS.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok