Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
31. mar. 2023Benjamín
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
28.01.2023 08:30 Zaujímavosti
V Prešove si pripomenú 15. výročie zriadenia Gréckokatolíckej metropolie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
28.01.2023 08:30 Zaujímavosti

V Prešove si pripomenú 15. výročie zriadenia Gréckokatolíckej metropoliePrešov - Gréckokatolíci si v sobotu (28. 1.) v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove slávením archijerejskej svätej liturgie pripomenú 15. výročie od zriadenia Gréckokatolíckej metropolie sui iuris na Slovensku.


Účasť na slávnosti prisľúbilo 21 biskupov zo Slovenska a zahraničia. TASR o tom informoval hovorca Prešovskej archieparchie Michal Pavlišinovič. Svätej liturgii so začiatkom o 10.00 h bude podľa jeho slov predsedať vladyka Peter Rusnák, bratislavský eparcha a apoštolský administrátor sede vacante Prešovskej archieparchie, a homíliu ohlási Mons. Nicola Girasoli, apoštolský nuncius na Slovensku. Sprievodný program osláv sa začal v piatok medzinárodnou vedeckou konferenciou na pôde Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove. V Košiciach si v nedeľu (29. 1.) pripomenú 15. výročie povýšenia Košického apoštolského exarchátu na eparchiu slávením archijerejskej svätej liturgie v Katedrále narodenia presvätej Bohorodičky o 10.30 h, na ktorej bude účastný aj apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Nicola Girasoli. "Zavŕšením osláv bude slávenie svätej liturgie v gréckom jazyku, ktorú v pondelok (30. 1.) na sviatok Troch svätiteľov bude v Katedrále sv. Jána Krstiteľa o 8.30 h sláviť vladyka Manuel Nin OSB, apoštolský exarcha z Atén, spoločne s vladykom Petrom Rusnákom. Po svätej liturgii v aule gréckokatolíckej teologickej fakulty zaznie prednáška vladyku Manuela Nina s názvom Svätý Efrém Sýrsky - básnik a teológ," doplnil Pavlišinovič. Ako povedal, profesor Nin je medzinárodne uznávaným odborníkom na sýrsku spiritualitu, prednáša na viacerých pápežských univerzitách a je spoluautorom monografií a článkov o svätom Efrémovi. Pápež Benedikt XVI. povýšil 30. januára 2008 Gréckokatolícku cirkev na Slovensku na metropolitnú cirkev sui iuris so sídlom v Prešove, pričom povýšil Prešovskú eparchiu na archieparchiu a na metropolitné sídlo. Za jej prvého metropolitu ustanovil vladyku Jána Babjaka SJ. Zároveň povýšil Košický apoštolský exarchát na eparchiu a zriadil novú Bratislavskú eparchiu. Za jej prvého eparchiálneho biskupa vymenoval Mons. Petra Rusnáka. Vlani 25. apríla pápež František prijal zrieknutie sa úradu vladyku Jána Babjaka SJ z vedenia Prešovskej archieparchie a celej metropolie. Aktuálne je prešovský arcibiskupský a metropolitný stolec uprázdnený. Gréckokatolícka cirkev na Slovensku má podľa výsledkov sčítania obyvateľstva z roku 2021 spolu 218.235 veriacich. reklama


Zdroj: TASR/ KB

Foto:  pixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok