Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. apr. 2021Jela
BratislavaBratislava 10°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračná foto
Ilustračná foto
26.11.2018 08:48 Domov
V Nitre plánujú vybudovať veľké centrum popularizácie vedy
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.11.2018 08:48 Domov

V Nitre plánujú vybudovať veľké centrum popularizácie vedyNITRA - V Nitre vyrastie veľké centrum zamerané na popularizáciu vedy. Sídliť bude v areáli bývalých kasární pod Zoborom, v dvoch budovách, ktoré patria Archeologickému ústavu (AÚ) SAV. Ďalšie priestory budú umiestnené v podzemí.


Podľa riaditeľa AÚ Mateja Ruttkaya by sa s realizáciou projektu mohlo začať už v roku 2019 a v roku 2021 by centrum malo byť otvorené. „Príprave sa venuje špeciálny tím, nie len z nášho ústavu, ale aj z Centra vedecko-technických informácií v Bratislave i z nitrianskych univerzít. Ide o veľký projekt, ktorého náklady sa pohybujú v desiatkach miliónov eur. Hlavné centrum popularizácie vedy má vyrásť práve v Nitre, jedno menšie už funguje v Bratislave a ďalšie pribudnú v Žiline a v Košiciach,“ vysvetlil Ruttkay.

 

Matej Ruttkay

Zdroj: TASR

 

Centrum popularizácie vedy bude zamerané na všetky vedné odbory, od humanitných, cez prírodné až po technické. „Veľká časť bude venovaná aj archeológii, predovšetkým rôznym metódam, pomocou ktorých vieme zistiť, ako ľudia v minulosti žili, aké bolo napríklad počasie, aký bol pôvod rúd, z ktorých sa vyrábali nástroje, návštevníci si pomocou testov DNA budú môcť zistiť, z akej etnickej vetvy pochádzajú, dozvedia sa viac o tom, ako sa národy menili, ako migrovali a mnohé iné veci,“ uviedol Ruttkay.

 

Súčasťou archeologických expozícií budú aj rôzne 3D vizualizácie, zdigitalizované nálezy, a tiež prvky rozšírenej reality, v rámci ktorej budú môcť návštevníci napríklad pri prehliadke pamiatok vidieť na mobile či tablete pôvodnú podobu archeologických nálezov. „Nitra sa bude mať čím popýšiť. Verím, že mládež nie len z Nitry, ale aj z celého Slovenska a zahraničia sa tu bude môcť oboznámiť s tým, čo je to veda, vo všetkých jej farbách, v rámci všetkých vedných odborov aj vrátane poľnohospodárstva, či automobilového priemyslu. Zároveň sa návštevníci naozaj pútavou a atraktívnou formou dozvedia, čo všetko sa dá vedou dosiahnuť, ako veda ovplyvňuje náš každodenný život a za akými všetkými, aj celkom bežnými činnosťami sú práve výsledky vedy,“ skonštatoval Ruttkay.

 

Zdroj: Pixabay

 

Udržateľnosť projektu je naplánovaná do roku 2028, Ruttkay však dúfa, že sa nájdu zdroje na jeho fungovanie aj v ďalších rokoch. „Chceme dosiahnuť to, aby mládež mala dobrý vzťah k vede. Aby mladí ľudia chápali jej význam a nenaleteli na reči, ktoré sa ozývajú aj v dnešnej dobe, že vedci sú nejakí darmožráči, ktorí za robotnícke peniaze popíjajú v kancelárii kávičku. Chceme, aby mládež chápala, že veda je obsiahnutá vo všetkých spektrách života a pre takú krajinu, ako je Slovensko, je najlepším zdrojom perspektívnej budúcnosti práve vedecký výskum, v ktorom mimochodom mnohí slovenskí bádatelia dosahujú fantastické výsledky, len sa o nich, žiaľ, iba málo vie,“ dodal Ruttkay.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR, netky IK

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok