Tento krok môže pripraviť pôdu na ďalšie obmedzenia počas aktuálnej vlny nákazy. Súd rozhodol, že systém núdzovej brzdy, ktorý v apríli tohto roku zaviedla nemecká vláda, bol v súlade s ústavou a úmerný danej situácii.

Zákaz prezenčnej výučby takisto nebol v rozpore s právom na školské vzdelávanie. Vláda v Berlíne na jar 2021 na základe núdzovej brzdy nariadila zavádzanie viacerých reštrikcií v prípade, že hodnota sedemdňovej incidencie v určitom regióne prekročí 100 nakazených na 100 000 obyvateľov.
Virtuálne rokovania sa blížia
O niekoľko dní sa majú začať virtuálne rokovania kancelárky Angely Merkelovej, jej nástupcu Olafa Scholza a premiérov 16 spolkových krajín týkajúce sa sprísňovania protipandemických pravidiel.

Šéf úradu kancelárky Helge Braun pre stanicu RTL uviedol, že tento verdikt ukáže, "po ktorej z týchto dvoch ciest by sme sa mali vydať".
Aktuálna situácia v Nemecku
V Nemecku evidujú aktuálne rekordné počty nakazených. V utorok nahlásili zdravotnícke úrady Inštitútu Roberta Kocha (RKI) za posledných 24 hodín 45 753 infikovaných a 388 obetí. Nemocnice vo viacerých regiónoch sú preťažené a pacientov musia posielať do iných častí krajiny.

Vláda zvažuje ďalšie reštrikcie
Hoci Nemecko v posledných týždňoch zaviedlo viaceré obmedzenia vrátane povinnosti preukazovať sa covidpasom v zamestnaní či vo verejnej hromadnej doprave, vláda zvažuje ďalšie reštrikcie.
Nastávajúci vicekancelár Robert Habeck zo strany Zelených v utorok v relácii Morgenmagazin stanice ZDF vyzval na ďalšie sprísnenie opatrení. "Čo sa musí stať, je absolútne jasné: musia sa obmedziť kontakty," povedal. Navrhol tiež zákaz vstupu neočkovaným ľuďom do "všetkých verejných zariadení" okrem obchodov s tzv. základným tovarom, akými sú napríklad supermarkety. Zdôraznil, že "lockdown pre neočkovaných" považuje za nevyhnutný. "Budeme potrebovať nové jednotné pravidlá, aby sme prekonali zimu," dodal.
Protesty v Nemecku
Takmer 3000 ľudí sa v pondelok večer zúčastnilo na neohlásených protestných zhromaždeniach proti opatreniam súvisiacim s pandémiou koronavírusu v nemeckej spolkovej krajine Durínsko. Informovala o tom agentúra DPA.

Dovedna 2 700 ľudí protestovalo na 20 rôznych miestach, spresnili miestne policajné zdroje. Na najväčšom protestnom zhromaždení v meste Erfurt sa zišlo približne 650 ľudí, k väčším zhromaždeniam došlo aj v mestách Arnstadt im Ilmkreis a Bad Salzungen, kde do ulíc vyšlo 400 a 280 ľudí.
V súvislosti s pandémiou koronavírusu sú v súčasnosti v spolkovej krajine Durínsko povolené len lokálne zhromaždenia s účasťou do 35 ľudí.
Podľa vyjadrení polície z utorka mali zhromaždenia pokojný priebeh. Dokumentovali ich policajti a začnú vyšetrovanie v prípade porušenia platných opatrení proti pandémii koronavírusu v Durínsku.
K protestom došlo aj v spolkovej krajine Meklenbursko-Predpomoransko. Proti obmedzeniam tam demonštrovalo približne 1 400 ľudí, z toho najviac - zhruba 890 - sa zišlo v meste Rostock am Stadthafen, kde na protesty vyzvalo hnutie Querdenker.
Prečítajte si: Milan Mazurek si nedá povedať! Porušovanie pandemických opatrení je mu veľmi blízke