Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. feb. 2021Frederik
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
21.02.2019 07:44 Domov
V Liptovskom Jáne chcú ťažiť štrk, dotknuté samosprávy to rázne odmietajú
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
21.02.2019 07:44 Domov

V Liptovskom Jáne chcú ťažiť štrk, dotknuté samosprávy to rázne odmietajúLIPTOVSKÝ JÁN - Zámer ťažby štrkopieskov na stohektárovej ploche v katastri Liptovského Jána, ktorý predložila spoločnosť Slovenské štrkopiesky, samosprávy dotknutých obcí a mesta Liptovský Mikuláš odmietajú.


Ťažobné jamy majú susediť priamo s ich katastrami a obávajú sa vplyvu na životné prostredie či vplyvu na dopravu. Na verejnú debatu do Liptovského Jána prišla v utorok (19. 2.) večer o zámere diskutovať viac ako stovka ľudí.

 

Spoločnosť plánuje od roku 2020 vyťažiť na ľavom brehu Váhu 200.000 ton štrku ročne. Ťažbu plánujú na obdobie 15 rokov. Mesto Liptovský Mikuláš spolu s dotknutými obcami spustilo minulý týždeň proti zámeru petičnú akciu. "Zámer nehodnotí správne vplyvy stavby a ťažobnej činnosti na životné prostredie. Nehodnotí ani vplyvy na dopravu, na ekosystémy či na záber bonitnej poľnohospodárskej pôdy," upozornil Gabriel Lengyel z odboru životného prostredia, dopravy a verejných priestranstiev na Mestskom úrade (MsÚ) v Liptovskom Mikuláši. Poukázal i na to, že zámer neberie do úvahy preťaženie ciest a križovatky v Okoličnom, ktorú plánuje využívať.

 

 

I keď investor v zámere deklaruje, že po skončení ťažby územie rekultivuje a zostanú vodné plochy, dotknuté samosprávy sa obávajú, že ostane len pri sľuboch. Petičiari zároveň vyčítajú investorovi fakt, že v regióne nie je zvýšený dopyt po štrkoch. "Tento dopyt na území Liptova zastrešuje už niekoľko spoločností. Sme región turizmu. Nechceme tu mať mesačnú krajinu, ani hlučné a prašné prostredie či desiatky kamiónov cez centrum mesta denne," upozornil viceprimátor Liptovského Mikuláša a iniciátor petície Ľuboš Trizna.

 

Ťažiť v Liptovskom Jáne umožňuje platný územný plán obce a dodatok č. 4 k územnému plánu z roku 2014. Starosta Liptovského Jána Juraj Filo deklaroval, že existuje priestor na zabránenie realizácii zámeru. "Priestor máme v posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Treba získať čas a riešiť tento problém zmenou alebo vypracovaním úplne nového územného plánu obce. Možnosť je vždy. Obec je tá, ktorá môže svoje územné plány meniť kedykoľvek a akokoľvek, samozrejme v zmysle zákona, ktorý to umožňuje," povedal.

 

 

Dodal, že sa pokúsia o vylúčenie priemyselného parku z nadriadených územných plánov. "Budeme sa snažiť o to, aby bola príroda na Liptove zachovaná a aby sa takéto veci už nemohli udiať. Bohužiaľ, terajší územný plán obce bol v súlade s územným plánom vyššieho územného celku Žilina," priblížil.

 

Zastupiteľstvo v Liptovskom Jáne bude zasadať 12. marca. "Za občianske združenie 'Jánčania pre Ján' aj za novozvolených poslancov môžem garantovať, že sa budeme snažiť zmeniť územný plán a zabrániť tejto ťažbe štrkov," uviedla obecná poslankyňa Zuzana Droppová.

 

Podpísané hárky zašle petičný výbor na vybavenie ministerstvu životného prostredia, banskému úradu aj obci Liptovský Ján. Hovorkyňa Liptovského Mikuláša Viktória Čapčíková informovala, že na ministerstvo životného prostredia doručia aj nesúhlasné stanovisko k zámeru.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR, netky IK

Foto:  TASR, UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok