V Lige Majstrov posupujú ďalej Real aj Dortmund

NETKY.SK • 6 Marec 2013, 11:56 • 2 min

BRATISLAVA - Futbalisti deväťnásobného európskeho šampióna Realu Madrid postúpili do štvrťfinále Ligy majstrov 2012/2013, keď v utorňajšej osemfinálovej odvete vyhrali nad Manchestrom United na Old Trafford 2:1. Zverenci trénera Joseho Mourinha, ktorí v prvom meraní síl v Madride remizovali s "červenými diablami" 1:1, využili vylúčenie domáceho Naniho a otočili zápas vo svoj prospech.

Do štvrťfinále postúpil aj nemecký šampión Borussia Dortmund, ktorý doma zdolal Šachtar Doneck 3:0 a po remíze 2:2 na Ukrajine bez problémov prenikol medzi elitnú európsku osmičku. Žreb štvrťfinále je na programe v piatok 15. marca v Nyone.

V "Divadle snov" sa hral od začiatku kvalitný zápas. Prvú veľkú šancu mali United v 21. minúte, keď po rohu hlavičkoval Vidič do tyčky. Po vyše polhodine dostal loptu do siete hosťujúci Higuain, ale gól neplatil pre ofsajd. V 34. minúte mali opäť veľkú šancu domáci, štipľavú strelu van Persieho Lopez len vyrazil pred Welbecka, ale jeho dorážku potom bravúrne zlikvidoval na roh. Aktívny nástup do druhého polčasu Manchester pretavil vo vedúci gól v 48. minúte, po zaváhaní stopéra Varaneho Naniho strieľaný center dostal za chrbát Lopeza kapitán hostí Ramos. Tím kouča Alexa Fergusona v 56. minúte oslabil vylúčený Nani, ktorý šľapákom skolil Arbelou a musel predčasne pod sprchy. Real sa dostal do tlaku a v 61. minúte hlavičku Higuaina na bránkovej čiare odvrátil v poslednom okamihu Rafael. V 66. minúte ale už vyrovnal striedajúci Modrič, ktorý skvele vystrelil a de Gea nemal nárok. Nápor "pusiniek" pokračoval a v 69. minúte po krásnej akcii Özila s Higuainon Argentínčanov center cez päťku v páde dorazil do siete bývalý kanonier United Cristiano Ronaldo - 1:2. V 83. minúte mohol vyrovnať Carrick, ale jeho hlavičku Lopez výborne vyrazil, a neujali sa ani v krátkom slede ďalšie obrovské šance van Persieho a Rooneyho. V 89. minúte mal šťastie aj de Gea po tečovanej strele Kaka a v nadstavenom čase nevyužil brejk ani Cristiano Ronaldo. V nervóznom závere sa už tak skóre nezmenilo, keď hlavičku Vidiča opäť skvele vyrazil Lopez a trojnásobný európsky majster z Manchestru v LM skončil.

Na Vestfálskom štadióne, terajšom Signal Iduna Parku, mala v prvom dejstve prevahu Borussia, už v 12. minúte mohol otvoriť skóre domáci kanonier Lewandowski, ale Pjatov jeho strelu vyrazil a hlavičkovú dorážku obranca Kučer odvrátil. Po polhodine ale hlavička Santanu z rohového kopu už znamenala vedenie nemeckého majstra. Borussia zvýšila na 2:0 v 37. minúte, keď prihrávku Lewandovského usmernil za Pjatovov chrbát jemným kopom Götze. V 42. minúte po chybe Rakického išli domáci v trojici do prečíslenia, ale Lewandowského strelu opäť zblokoval Kučer. Tretí úder hosťom zasadil v 59. minúte Blaszczykowski, ktorý dorazil loptu za čiaru potom, ako vypadla z rúk Pjatovovi strela Gündogana. Tím kouča Jürgena Kloppa si už priebeh ustrážil, hoci mohol inkasovať po šanci Fernandinho v 84. minúte, a radoval sa z postupu.

sumáre odviet osemfinále LM 2012/2013, utorok 5. marca:
Manchester United - Real Madrid 1:2 (0:0)
Góly: 48. Ramos (vlastný) - 66. Modrič, 69. Cristiano Ronaldo, ŽK: Evra, Carrick - Arbeloa, Kaka, Pepe, ČK: 56. Nani (Manchester), rozhodoval: Cuneyt Cakir (Tur.), 70.000 divákov.
/prvý zápas: 1:1, do štvrťfinále postúpil Real/

zostavy:
Manchester: de Gea - Rafael (87. Valencia), Ferdinand, Vidič, Evra - Carrick, Cleverley (73. Rooney) - Nani, Welbeck (81. Young), Giggs - van Persie

Real: Lopez - Arbeloa (59. Modrič), Varane, Ramos, Coentrao - Xabi Alonso, Khedira - Di Maria (45. Kaka), Özil (71. Pepe), Cristiano Ronaldo - Higuain

Borussia Dortmund - Šachtar Doneck 3:0 (2:0)
Góly: 31. Santana, 37. Götze, 59. Blaszczykowski, ŽK: Kučer (Šachtar), rozhodoval: Damir Skomina (Slov.), 65.829 divákov.
/prvý zápas: 2:2, do štvrťfinále postúpil Dortmund)

zostavy:
Borussia: Weidenfeller - Piszczek, Subotič, Santana, Schmelzer - Bender (46. Kehl), Gündogan (82. Sahin) - Blaszczykowski (69. Grosskreutz), Götze, Reus - Lewandowski

Šachtar: Pjatov - Srna, Rakickij, Kučer, Rat - Hübschman (82. Stepanenko), Fernandinho, Teixeira, Mchitarjan, Taison (46. Douglas) - Luiz Adriano