Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
31. máj. 2023Petrana
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
01.02.2017 14:48 Ekonomika
V hornooravskej obci Breza potvrdili ďaľší výskyt vtáčej chrípky
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.02.2017 14:48 Ekonomika

V hornooravskej obci Breza potvrdili ďaľší výskyt vtáčej chrípkyBREZA - V hornooravskej obci Breza potvrdila Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) so sídlom v Dolnom Kubíne výskyt vtáčej chrípky u domácej hydiny. Ohniskom nákazy je súkromný úžitkový drobnochov hydiny pre vlastnú potrebu. Informáciu pre TASR potvrdil riaditeľ dolnokubínskej RVPS Peter Čulen.


"Súkromný chovateľ, ktorý mal celkom 41 kusov hydiny, nám 26. januára nahlásil úhyn dvoch kúr. Inšpektori následne vykonali v chove kontrolu, pri ktorej našli dva kusy uhynutej hydiny zabalené v igelitovom vreci. Po klinickom vyšetrení skonštatovali, že až na jedného kohúta, ktorý bol výrazne malátny, ostatná hydina nevykazovala žiadne klinické príznaky vtáčej chrípky," skonštatoval Čulen s tým, že ešte v ten istý deň previezli hydinu do Štátneho veterinárneho a potravinového ústavu vo Zvolene, ktorý potvrdil prítomnosť vírusu vtáčej chrípky.

 

Ako ďalej uviedol, na základe zistených informácií nariadila RVPS okamžité vykonanie viacerých preventívnych opatrení v okruhu desiatich kilometrov od nálezu nakazenej hydiny. "Samozrejme sme utratili všetky zvyšné kusy hydiny v danom chove a vydezinfikovali priestory," doplnil. Mesto Námestovo spolu s 15 obcami, viacerými poľovníckymi združeniami a všetkými chovateľmi hydiny a iného vtáctva v tejto oblasti musia vykonať do konca tohto pracovného týždňa súpis všetkých druhov hydiny, holubov a iných vtákov chovaných v zajatí.

 

Všetci chovatelia musia okrem toho zabezpečiť dezinfekciu pri vstupoch a výstupoch z priestorov, v ktorých sa vtáky chovajú a zamedziť kontaktu hydiny s voľne žijúcim vtáctvom. Doma chované vtáky okrem toho nesmú byť napájané povrchovou vodou, ku ktorej majú prístup aj voľne žijúce zvieratá. Chovatelia tiež musia hlásiť RVPS akékoľvek príznaky vtáčej chrípky, ktoré zaregistrujú vo svojich chovoch.

 

Kury domáce sa v Breze podľa riaditeľa RVPS v Dolnom Kubíne pravdepodobne nakazili od divo žijúcich vtákov. "Chovateľ má pri dome malé jazierko, ktoré využívali spoločne s jeho hydinou aj divo žijúce kačky. Je predpoklad, že tie tam vírus doniesli," vyjadril sa. Zvýšený výskyt ochorenia v Európe má podľa jeho slov na svedomí mrazivá zima.

 

 

 reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok