V doterajších dejinách EÚ opustilo spoločnú rodinu národov iba Grónsko

NETKY.SK • 18 Február 2016, 14:27 • 2 min
V doterajších dejinách EÚ opustilo spoločnú rodinu národov iba Grónsko

BRUSEL - Lídri členských krajín EÚ sa pred dvojdňovým summitom, ktorý sa začína dnes o 17.00 h v Bruseli, vyjadrili, že si želajú zotrvanie Spojeného kráľovstva v únii a chcú zabrániť brexitu, čiže vystúpeniu Británie z 28-člennej európskej rodiny. V doterajších dejinách EÚ sa vystúpiť z tohto zväzku podarilo zatiaľ len Grónsku.

slovakia

left justify in out

Británia sa spoločne so susedným Írskom a Dánskom stala členom Európskeho spoločenstva, predchodcu dnešnej EÚ, 1. januára 1973. Po 43 rokoch sa črtá možnosť odchodu ostrovnej krajiny z únie, ak sa tak rozhodnú britskí voliči v referende, ktoré premiér David Cameron sľúbil uskutočniť do konca roku 2017.

 

Lisabonská zmluva z roku 2009 po prvýkrát zaviedla "doložku o vystúpení", ktorá dovtedy v zakladajúcich zmluvách chýbala. Táto doložka poskytuje členským štátom EÚ dobrovoľne opustiť toto zoskupenie národov, fungujúce na báze spoločných zákonov a pravidiel.

 

Členský štát EÚ, ktorý sa rozhodne pre vystúpenie, musí oznámiť svoj úmysel Európskej rade, čiže vrcholnému zasadnutiu šéfov vlád a hláv štátov. Následne musí Európska únia s daným štátom prerokovať dohodu o odstúpení od Zmluvy o EÚ, v ktorej sa stanovia podmienky tohto procesu. Túto dohodu musí odsúhlasiť Európsky parlament a tiež Rada EÚ, ktorá rozhoduje kvalifikovanou väčšinou.

 

V doterajšej histórii EÚ, od vzniku Európskeho združenia uhlia a ocele v roku 1950 až dodnes, sa zo spoločnej európskej rodiny podarilo vystúpiť iba Grónsku. Po získaní autonómie od Dánska v roku 1979 a vytvorení vlastnej vlády a parlamentu táto bývalá dánska provincia v roku 1982 usporiadala referendum o vystúpení z Európskeho spoločenstva (ES), ktoré dopadlo pozitívne. V roku 1985 Grónsko ES opustilo, ponechalo si však štatút zámorského teritória ES s výhodami colnej únie. Dánsko, člen EÚ, má v súčasnosti na starosti len obranu a zahraničnú politiku Grónska, kde žije necelých 60.000 ľudí.

 

Vystúpenie Grónska zo spoločenstva bolo menej bolestivé pre zvyšok Európy, než by bol odchod Spojeného kráľovstva, aj keď EÚ prišla v podobe Grónska o 2,166 milióna km2 územia.

Francúzsky premiér Manuel Valls v stredu pred poslancami francúzskeho Národného zhromaždenia pripomenul, že odchod Británie z EÚ by bol "šok" pre Európu a ovplyvnil by spôsob akým sa zvyšok sveta pozerá na náš kontinent.

 

Valls s odkazom na britské požiadavky na fungovanie EÚ upozornil, že na dnešnom summite bude Francúzsko bojovať za dve oblasti záujmu - brániť vzťahy medzi krajinami eurozóny a brániť princíp voľného pohybu, ktorý nemožno vôbec spochybniť.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies