V Chorvátsku zomrel 91-ročný muž podozrivý z nacistických vojnových zločinov

NETKY.SK • 15 Február 2016, 09:29 • 2 min
V Chorvátsku zomrel 91-ročný muž podozrivý z nacistických vojnových zločinov

ZÁHREB - Vo veku 91 rokov zomrel vo svojom rodnom Chorvátsku Jakob Denzinger, bývalý väzenský dozorca v tábore Auschwitz a ďalších koncentračných táboroch.

slovakia

left justify in out

Podľa vyhlásenia rodiny bol pochovaný uplynulú sobotu na cintoríne neďaleko mesta Osijek. Chorvátske médiá uvádzajú, že zomrel vo štvrtok v nemocnici.

 

Denzinger sa narodil v roku 1924 v Čepine pri Osijeku. Do jednotiek SS vstúpil v roku 1942, keď v Chorvátsku vládol pronacistický bábkový režim. Najprv bol príslušníkom jednotiek Totenkopf, potom dozorcom v najmenej piatich koncentračných táboroch.

 

Západní spojenci ho zajali 24. apríla 1945 vo Francúzsku, ale po vyšetrovaní prepustili. Od polovice 50. rokov žil v Spojených štátoch, kde sa živil ako manažér úspešnej firmy v štáte Ohio. Americké občianstvo získal v roku 1972.

 

O 18 rokov neskôr však americká prokuratúra žiadala o zrušenie tohto rozhodnutia: ukázalo sa totiž, že Denzinger v žiadosti o udelenie občianstva podal lživé údaje o svojej minulosti. Z USA sa potom uchýlil do Nemecka. Posledné roky života trávil v Chorvátsku.

 

Ako informovala agentúra AP, Denzinger patril k desiatkam osôb podozrivých zo spáchania nacistických vojnových zločinov vrátane bývalých dozorcov vo vyhladzovacích táboroch, ktorým boli v podobe sociálnych dávok vyplatené milióny dolárov ako odmena za opustenie územia USA po ich odhalení. Vyplácala ich federálna Agentúra pre sociálnu bezpečnosť (SSA), a to na základe "medzery" v platnej americkej legislatíve. Práve tieto zistenia viedli v roku 2014 k prijatiu zákona, ktorým sa osobám podozrivým z vojnových zločinov počas nacistickej éry zakazuje v USA vyplácanie dôchodkov a sociálnych dávok.

 

Chorvátske úrady začali Denzingerovu činnosť počas druhej svetovej vojny vyšetrovať až v roku 2014, keď ich naňho upozornilo osobitné oddelenie nemeckej prokuratúry, ktoré vyšetruje vojnové zločiny. Nemecko neposkytlo dôkazy, že Denzinger spáchal vojnové zločiny, ale bolo zjavné, že určite bol súčasťou vojenského aparátu, ktorý sa na nich podieľal. Podľa interpretácie rozsudkov z norimberského procesu by už toto konštatovanie stačilo na začatie trestného stíhania. Chorvátske úrady síce Denzingerove aktivity začali vyšetrovať, ale k formálnemu obvineniu počas jeho života nedošlo.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies