Anketa Netky.sk: Ktorú stranu by ste volili v parlamentných voľbách 2020 ?


volby
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Kino Lumiére
Kino Lumiére
27.11.2018 21:01 Kultúra
V Bratislave uviedli do života druhé vydanie Best of Slovak Film
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.11.2018 21:01 Kultúra

V Bratislave uviedli do života druhé vydanie Best of Slovak FilmBRATISLAVA - V bratislavskom Kine Lumiére prezentovali v utorok druhé vydanie reprezentatívnej obrazovej publikácie Best of Slovak Film.


Autorom knihy v anglickom jazyku je britský filmový publicista, kritik a historik Peter Hames. "Reprezentuje výber 35 slovenských filmov, ktoré vznikli v období rokov 1921 až 1991 a sú licencované Slovenským filmovým ústavom (SFÚ).

Predstavuje to najdôležitejšie, čo v slovenskej kinematografii vzniklo," priblížila publikáciu v pôsobivom vizuálnom prevedení tlačová tajomníčka SFÚ Simona Nôtová.

 

Druhé vydanie knihy bohatej na fotografický materiál vychádza pri príležitosti 55. výročia vzniku SFÚ, prvýkrát vyšla v roku 2013.

 

"Zaznamenala veľký úspech na zahraničných fórach, stala sa zaujímavým a dôležitým produktom na prezentáciu našej kinematografie v zahraničí," povedala Nôtová ku kolekcii, ktorú otvára snímka Jánošík (1921) Jaroslava Siakeľa a končí sa filmom Neha (1991) Martina Šulíka.

 

Filmy v publikácii sú radené chronologicky podľa roku výroby, ku každému filmu sú pripojené odborný text, ocenenia filmu, citáty z tlače a ďalšie informácie, sprevádzané bohatou fotodokumentáciou filmových záberov. Na úvodnú časť knihy nadväzujú profily 20 slovenských režisérov, ktorých filmy sa v publikácii nachádzajú.

 

Autorom jednotlivých textov je Hames, ktorý sa špecializuje na východoeurópsku a česko-slovenskú kinematografiu. Na túto tému vydal už niekoľko kníh. O české a slovenské filmy sa podľa vlastných slov začal zaujímať koncom 60. a začiatkom 70. rokov v čase československej novej vlny.

 

"Bol som presvedčený, že toto hnutie je trvalejšie a rôznorodejšie ako podobné prúdy v západnej Európe, francúzsku novú vlnu nevynímajúc. Naskytla sa mi príležitosť napísať na túto tému knihu, čo vyústilo do môjho neutíchajúceho záujmu o túto kinematografiu," povedal pri príležitosti prvého vydania publikácie pred piatimi rokmi.

 

Hames považuje za najzaujímavejšie obdobie z dejín slovenskej kinematografie 60. roky. "Obzvlášť pozoruhodné boli diela Hanáka, Jakubiska a Havettu, hoci im politická situácia neumožňovala taký medzinárodný dosah, aký by si zasluhovali. Pri spätnom pohľade na celú dekádu sa však aj v dielach Uhra, Barabáša a Solana odráža podnetný rozmach, ktorý s týmto obdobím súvisel – nehovoriac o Kadárovej práci na Barrandove," uviedol.

 

Druhé vydanie Best of Slovak Film 1921 – 1991 predstavili počas seminára Audiovizuálne dedičstvo: výskum, reštaurovanie, distribúcia, programovanie hneď po skončení sa prednášky Mehelliho Modiho, riaditeľa britského vydavateľstva Second Run, ktorý sa stal krstným otcom publikácie.reklama


Zdroj: TASR, netky BL

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok