Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. sep. 2020Ľuboslav
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Kino Lumiére
Kino Lumiére
27.11.2018 21:01 Kultúra
V Bratislave uviedli do života druhé vydanie Best of Slovak Film
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.11.2018 21:01 Kultúra

V Bratislave uviedli do života druhé vydanie Best of Slovak FilmBRATISLAVA - V bratislavskom Kine Lumiére prezentovali v utorok druhé vydanie reprezentatívnej obrazovej publikácie Best of Slovak Film.


Autorom knihy v anglickom jazyku je britský filmový publicista, kritik a historik Peter Hames. "Reprezentuje výber 35 slovenských filmov, ktoré vznikli v období rokov 1921 až 1991 a sú licencované Slovenským filmovým ústavom (SFÚ).

Predstavuje to najdôležitejšie, čo v slovenskej kinematografii vzniklo," priblížila publikáciu v pôsobivom vizuálnom prevedení tlačová tajomníčka SFÚ Simona Nôtová.

 

Druhé vydanie knihy bohatej na fotografický materiál vychádza pri príležitosti 55. výročia vzniku SFÚ, prvýkrát vyšla v roku 2013.

 

"Zaznamenala veľký úspech na zahraničných fórach, stala sa zaujímavým a dôležitým produktom na prezentáciu našej kinematografie v zahraničí," povedala Nôtová ku kolekcii, ktorú otvára snímka Jánošík (1921) Jaroslava Siakeľa a končí sa filmom Neha (1991) Martina Šulíka.

 

Filmy v publikácii sú radené chronologicky podľa roku výroby, ku každému filmu sú pripojené odborný text, ocenenia filmu, citáty z tlače a ďalšie informácie, sprevádzané bohatou fotodokumentáciou filmových záberov. Na úvodnú časť knihy nadväzujú profily 20 slovenských režisérov, ktorých filmy sa v publikácii nachádzajú.

 

Autorom jednotlivých textov je Hames, ktorý sa špecializuje na východoeurópsku a česko-slovenskú kinematografiu. Na túto tému vydal už niekoľko kníh. O české a slovenské filmy sa podľa vlastných slov začal zaujímať koncom 60. a začiatkom 70. rokov v čase československej novej vlny.

 

"Bol som presvedčený, že toto hnutie je trvalejšie a rôznorodejšie ako podobné prúdy v západnej Európe, francúzsku novú vlnu nevynímajúc. Naskytla sa mi príležitosť napísať na túto tému knihu, čo vyústilo do môjho neutíchajúceho záujmu o túto kinematografiu," povedal pri príležitosti prvého vydania publikácie pred piatimi rokmi.

 

Hames považuje za najzaujímavejšie obdobie z dejín slovenskej kinematografie 60. roky. "Obzvlášť pozoruhodné boli diela Hanáka, Jakubiska a Havettu, hoci im politická situácia neumožňovala taký medzinárodný dosah, aký by si zasluhovali. Pri spätnom pohľade na celú dekádu sa však aj v dielach Uhra, Barabáša a Solana odráža podnetný rozmach, ktorý s týmto obdobím súvisel – nehovoriac o Kadárovej práci na Barrandove," uviedol.

 

Druhé vydanie Best of Slovak Film 1921 – 1991 predstavili počas seminára Audiovizuálne dedičstvo: výskum, reštaurovanie, distribúcia, programovanie hneď po skončení sa prednášky Mehelliho Modiho, riaditeľa britského vydavateľstva Second Run, ktorý sa stal krstným otcom publikácie.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR, netky BL

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok