Béla
Bugár

Zuzana
Čapútová

Eduard
Chmelár

Štefan
Harabin

Marian
Kotleba

Milan
Krajniak

František
Mikloško

Rober
Mistrík

Róber
Švec

Bohumila
Tauchmannová

Juraj
Zábojník

Maroš
Šefčovič

Ivan
Zuzula

Jozef
Menyhárt

Martin
Daňo
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. feb. 2019Lívia
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
06.12.2018 12:34 Kultúra
V Bratislave bude vystavovať insitný maliar Pavel Hajko z Kovačice
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.12.2018 12:34 Kultúra

V Bratislave bude vystavovať insitný maliar Pavel Hajko z KovačiceBRATISLAVA - Jeden z najúspešnejších maliarov slovenskej menšiny v srbskej Vojvodine Pavel Hajko bude vystavovať v Bratislave. Na maľbách umelca z Kovačice, obce s veľkým počtom Slovákov, dominuje kohút, a tak aj táto výstava má názov Kým kohút nezaspieva.


Vernisáž sa uskutoční v pondelok 10. decembra 18:00 v centre Kalab, na Zámockej 5. Podujatie doplní vystúpenie deti z Kovačice, ktoré predstavia projekt Detská svadba, a prezentácia knihy Slovenské insitné výtvarné umenie v Srbsku.

Už na začiatku pôsobenia sa insitnému umelcovi podarilo vybudovať jedinečný štýl a výtvarný prejav, upútajúc na seba pozornosť verejnosti s tvorbou, ktorá sa odlišuje od tvorby dovtedajších ľudových umelcov v Kovačici. Mnohé skladby sú založené na obrazoch zo života, ale sú tu aj nápadité a pestré rozprávky. Primárnym motívom Hajkových malieb od roku 1975 je kohút. Vytvoril skutočný mýtus o kohútovi ako o symbole krásy, života a smrti, lásky a boja. Kohút je vták noci a dňa, vták tmy, ale aj svetla. Najprv maľoval boj medzi kohútom a líškou, čím dával metaforický obraz dobra a zla. Z jednej strany veľkolepý kohút ako symbol života, z druhej strany rovnako rozkošná líška, ktorá prináša smrť pre kohúta.

Súčasťou večera bude predstavenie projektu Detská svadba z Kovačice. Deti z Kovačice zaspievajú časť lokálnych svadobných zvykov a obyčají zo svojho prostredia. Projekt zastrešuje Memoriálne stredisko Dr. Janka Bulíka spolu s Nadáciou Babka Kovačica. Pri tejto príležitosti v Kalabe odprezentujú aj knihu Slovenské insitné výtvarné umenie v Srbsku, etnologicko-antropologická štúdia prejavov identít spolu so závermi z krstu projektu, uvádza Krajanský inštitút.
 reklama


Zdroj: L.Č. netky.sk/SITA

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok