Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
17. aug. 2022Milica
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
ilustračné foto
ilustračné foto
04.02.2014 18:56 Domov
V boji proti úžere sú exekútori nesprávnym terčom
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.02.2014 18:56 Domov

V boji proti úžere sú exekútori nesprávnym terčomBRATISLAVA - Slovenská komora exekútorov verí, že poslanci v druhom čítaní upravia zákon tak, aby nekomplikoval exekútorom výkon ich praxe a neprispieval k znižovaniu vymožiteľnosti práva.


Slovenská komora exekútorov (SKE) víta každý zákon, ktorý občanom a spotrebiteľom pomáha v boji proti úžerníkom a nekalým obchodným praktikám. Je však presvedčená, že exekútori sú v tomto boji nesprávnym terčom.

„Súdni exekútori sú verejnými činiteľmi, ktorých každé rozhodnutie musí odobriť súd. Na rozdiel od dražobných spoločností či nebankoviek sa riadia prísnymi pravidlami a sú pod verejnou kontrolou,“ povedal prezident Slovenskej komory exekútorov Miroslav Paller v reakcii na schválenie zmien zákonov proti úžere, ktoré dnes parlament posunul po druhého čítania. Slovenská komora exekútorov verí, že poslanci v druhom čítaní upravia zákon tak, aby nekomplikoval exekútorom výkon ich praxe a neprispieval k znižovaniu vymožiteľnosti práva. 

Poslanci posunuli do druhého čítania sériu zmien, ktoré majú zabrániť úžerníckym praktikám. Medzi najpodstatnejšie zmeny, ktoré navrhujú zákonodarcovia Smeru-SD Anton Martvoň a Otto Brixi, patrí definícia úžery aj v Občianskom zákonníku a stanovenie maximálnej odplaty za poskytnutie úveru. Tá by nemala prevyšovať dvojnásobok priemernej úrokovej sadzby bankových služieb, ktoré sa v danom odvetví poskytujú. Novinkou má byť aj povinnosť poskytovať spotrebiteľské úvery výhradne bezhotovostnou formou. 

Komplex zmien by sa mal do praxe zaviesť najmä cez novelu Občianskeho zákonníka, ale aj ďalších piatich zákonov. Zmeny by sa mali dotýkať aj poskytovateľov nebankových služieb. Vyžadovať sa bude napríklad vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a minimálne päťročná prax v bankovníctve či poisťovníctve. Poskytovateľ nebankových služieb zároveň bude musieť mať čistý štít voči Slovenskej obchodnej inšpekcií aj voči ďalším orgánom štátnej správy. 
Po definovaní pojmov ako úžera a odplata v Občianskom zákonníku budú musieť zmluvy o poskytnutí úveru nové pravidlá rešpektovať. Zmluva, ktorá bude uzavretá s tým, že bude mať znaky úžery, bude jasne neplatná. Po novom nebude možné, aby sa ľudia cyklicky zadlžovali ďalšími a ďalšími úvermi. 

Rovnako sa má upraviť aj exekučný poriadok, ktorý nebude povoľovať exekúcie nehnuteľností pri dlhu do 2 000 eur a zabrániť sa má aj exekúcii motorových vozidiel zdravotne ťažko postihnutých a vozidiel nevyhnutných pre výkon povolania. Zabrániť sa má aj praktikám, ktorými sa umelo zvyšovali úroky z pohľadávok odkladaním ich exekúcie. Po novom tak nebude možné, aby trovy exekúcie a príslušenstvo pohľadávky, ktorej výška nepresiahne 2 000 eur, prevýšili jej samotnú hodnotu. 


reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  ThinkstockphotosNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok