Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. mar. 2023Marián
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Slovensko smeruje k lepšiemu výberu daní a očisteniu podnikateľského prostredia.
Slovensko smeruje k lepšiemu výberu daní a očisteniu podnikateľského prostredia.
07.07.2021 11:42 Domov
V boji proti daňovým podvodom sa zavedú takéto nové nástroje
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
07.07.2021 11:42 Domov

V boji proti daňovým podvodom sa zavedú takéto nové nástrojeBRATISLAVA - Vytvorenie nových efektívnych nástrojov v boji proti daňovým podvodom a motiváciu daňových subjektov k dobrovoľnému plneniu daňových povinností má priniesť návrh novely daňového poriadku, ktorý v stredu schválila vláda.


Zo súčasnej neverejnej formy hodnotenia daňových subjektov, takzvaným indexom daňovej spoľahlivosti, sa má prejsť na transparentnú formu hodnotenia. Daňové subjekty, ktoré si budú zodpovedne plniť svoje daňové povinnosti, napríklad načas podávať daňové priznania alebo včas platiť dane, budú podľa ministerstva odmeňované benefitmi. Naopak, tí podnikatelia, ktorí nebudú hodnotení ako spoľahliví, budú motivovaní k zodpovednejšiemu prístupu.

 

 

Prečítajte si: Odľahčia si ľudia svoje peňaženky? Vláda dnes prerokuje zrušenie jednocentoviek a dvojcentoviek

 

Diskvalifikácia fyzických osôb
K lepšiemu výberu daní a očisteniu podnikateľského prostredia má prispieť aj diskvalifikácia fyzických osôb, ktoré sú štatutármi daňových subjektov, ktoré si neplnia zákonné povinnosti. „Zámerom tohto opatrenia je, aby mal správca dane možnosť rozhodnúť o vylúčení fyzickej osoby, ak sa na to naplnia zákonom ustanovené dôvody," uviedlo ministerstvo financií. Týmto rozhodnutím bude osoba vylúčená z možnosti byť najmä štatutárnym orgánom alebo jeho členom, členom dozorného orgánu alebo prokuristom vo všetkých obchodných spoločnostiach a družstvách, a to na tri roky.

 

Zmena zákona o dani z príjmov
Zmenou zákona o dani z príjmov sa má zamestnávateľom, ktorí sú povinní podávať prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z príjmov zo závislej činnosti, ktoré zamestnancom vyplatili, o zamestnaneckej prémii, o daňovom bonuse a o daňovom bonuse na zaplatené úroky, umožniť dodatočne splniť tieto povinnosti najneskôr do 5 dní po uplynutí zákonnej lehoty bez uloženia sankcie. „Pre daňovníkov, ktorí budú na základe vyhodnotenia indexu daňovej spoľahlivosti považovaní za vysoko spoľahlivých, sa zavádza bonus - znižuje sa úhrada za žiadosť o vydanie rozhodnutia o odsúhlasení použitia metódy ocenenia pri transferovom oceňovaní na polovičnú výšku," spomenulo ministerstvo financií.

 

 

Mohlo by vás zaujímať: V rámci akcie „Daniari“ polícia zdržala a obvinila 14 osôb. Na vratkách DPH mali pripraviť štát o milióny eur

 

Povinnosť pre platiteľov dane
Novelizáciou zákona o dani z pridanej hodnoty sa má zaviesť povinnosť pre platiteľov dane oznamovať finančnému riaditeľstvu čísla vlastných bankových účtov, ktoré používajú na podnikanie podliehajúce DPH, ako aj každú zmenu týkajúcu sa týchto účtov. S tým úzko súvisí rozšírenie pôsobnosti inštitútu ručenia za daň. „To sa za nezaplatenú daň uplatní aj v prípade, ak protihodnota za plnenie alebo jej časť bola zaplatená na bankový účet iný ako bankový účet dodávateľa, ktorý bol v deň uskutočnenia platby zverejnený na webovom sídle finančného riaditeľstva," dodalo ministerstvo financií.reklama


Zdroj: Netky KP/ SITA

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok