Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
24. feb. 2021Matej
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Väčšie problémy s kanalizáciou mála aj obec Bernolákovo v Seneckom okrese. Na kanalizačnú sieť v roku 2009 bola pripojená len asi tretina obce.
Väčšie problémy s kanalizáciou mála aj obec Bernolákovo v Seneckom okrese. Na kanalizačnú sieť v roku 2009 bola pripojená len asi tretina obce.
31.08.2020 10:30 Environetky
V 21. storočí chýba kanalizácia, samosprávy dostali toto riešenie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
31.08.2020 10:30 Environetky

V 21. storočí chýba kanalizácia, samosprávy dostali toto riešeniePráve fondy Európskej únie priniesli veľké príležitosti na to, ako zlepšiť stav životného prostredia.


Z eurofondov môžeme prispievať aj na praktické veci, ktoré sa dotýkajú každodenných životov obyvateľov. Nepochybne k nim patria kanalizácie a prístup k pitnej vode. Napriek tomu, že žijeme v 3. tisícročí a v priestore Európskej únie, tak nie všade je to samozrejmosťou.

 

Žiadne výhovorky

Vláda sa s krajmi, mestami a obcami dohodla, že priamo tieto subjekty samosprávy a verejnej správy budú rozhodovať o tom, kam pôjdu financie z programovacieho obdobia a ako sa budú čerpať. Už odpadla možnosť vyhovoriť sa na iný orgán. A tak sa môže výrazne pomôcť aj v mnohých praktických oblastiach, kde to ľudia potrebujú.

 

 

Nový “vietor“

Aj pre životné prostredie sa zvyšuje možnosť získavať veľké peniaze z financií Európskej únie. Eurofondy sú v oblasti ekológie totiž neraz až nenahraditeľné, keďže existuje množstvo enviro-záťaží. A práve tu bola doteraz podľa predsedu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Branislava Trégera veľká rezerva. 

 

Základné veci

Hoci by malo ísť o veci, ktoré sú prirodzene všade, stále to tak nie je. "Prístup k vode nemá vôbec 477 obcí, na kanalizácie je napojených cez 39 percent obcí a miest. Veľkým problémom sú odpady, komunikácie, mostné telesá aj sociálne veci. Pretože zo 400.000 dôchodcov budeme mať o pár rokov 1,2 milióna dôchodcov, o ktorých sa treba postarať. Je to obrovské množstvo problémov, ktoré budeme spolu riešiť," vysvetlil predseda ZMOS.

 

 

Príklad z Kysúc

V ostatnom období sa realizoval snaha pomôcť obyvateľom severu Slovenska. Ide o zásobovanie vodou, odkanalizovanie a čistenie odpadových vôd v regióne stredné Kysuce. Teraz je dokončených viac ako 90 % kanalizačných potrubí a vyše 93 % vodovodov. Generálny riaditeľ Severoslovenských vodární a kanalizácií (SEVAK), Žilina, Miroslav Kundrík vyjadril predpoklad, že všetko bude hotové na jeseň tohto roku. Rozpočtový náklad tvorí hodnotu 56 miliónov eur, z toho je približne 75 % práve z eurofondov.

 

Osem projektov

Spoločnosť SEVAK úspešne žiadala EÚ o peniaze v ôsmych projektoch. "Od roku 2006 sme preinvestovali takmer 280 miliónov eur, vybudovali približne 267 km verejných vodovodov a takmer 584 km verejných kanalizácií. Všetkých osem ČOV v majetku spoločnosti sme zrekonštruovali. Vďaka týmto investíciám sa podarilo vytvoriť podmienky napojenia na vodárenskú infraštruktúru pre približne 78.500 obyvateľov regiónu," bilancoval Kundrík.

 

 

Kanalizácia v škôlke

V Banskej Bystrici sa vplyvom krízy rozhodli niektoré investičné akcie presunúť na neskôr. No to nie je prípad opravy škôlok. V jednej z nich, na sídlisku Fončorda, museli opraviť aj kanalizáciu. Vyžiadalo si to náklady vo výške 76 500 eur. Teraz budú mať mestá a obce priamy vplyv na získavanie eurofondov a podobné investičné akcie budú môcť vo väčšej miere realizovať práve z peňazí, za ktorých nízke čerpanie bolo Slovensko neraz kritizované.

 

Okres Senec

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) je tiež jedným z krajov, ktoré chcú prostredníctvom financií z EÚ pomôcť životnému prostrediu. Okrem environmentálnych záťaží a ich likvidácie chce riešiť aj kanalizáciu. Pôjde napríklad o tie časti okresu Senec, kde ešte kanalizácia nie je dopracovaná. BSK chce napríklad v Bratislave rozdeliť dažďovú a splaškovú kanalizáciu. Plánuje dobudovať aj dve čistiarne odpadových vôd.

 

 

Na mnohých miestach Slovenska sa obyvatelia trápia aj tým, že odpadové rúry sú priúzke a často aj zapchaté. Robí to problém najmä pri výdatných dažďoch. A tak fondy Európskej únie, vďaka ostatnej kľúčovej zmene, na ktorej sa dohodla vláda spolu so ZMOS, budú mať možnosť intenzívnejšie riešiť aj problémy, ktoré dlhodobo trápia obyvateľov a ohrozujú životné prostredie.

 

Prečítajte si aj o rozhodnutí, vďaka ktorému sa to má zmeniť.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Michal Albert

Foto:  TASR/Eduard Fašung/YouTubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok