Testovaných na slovensku
15155
Infikovaných na slovensku
485
Infikovaných svetovo
1203256
Úmrtí svetovo
64787
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
6. apr. 2020Irena
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Hrad Krásna Hôrka
Hrad Krásna Hôrka
09.05.2019 17:44 Domov
Už je známa predbežná suma za komplexnú rekonštrukciu Hradu Krásna Hôrka
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.05.2019 17:44 Domov

Už je známa predbežná suma za komplexnú rekonštrukciu Hradu Krásna HôrkaBRATISLAVA - Ministerstvo kultúry (MK) SR predložilo svoj návrh na finančnú čiastku, ktorá je potrebná na komplexnú revitalizáciu našej národnej kultúrnej pamiatky Hradu Krásna Hôrka.


"Príprava rozpočtu vychádzala z dostupných informácií, aktuálneho stavu výskumu hradu Krásna Hôrka a pripravenej projektovej dokumentácie pre územné rozhodnutie, ktorá je v schvaľovacom konaní," uviedla ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková (Smer-SD).

 

 

Celková suma predstavuje 35 miliónov eur. Financie budú poskytované postupne v rámci jednotlivých etáp revitalizácie. Do konca roka 2021 majú byť zhotovené infraštruktúra areálu hradu i jeho okolia, infocentrum a občianska vybavenosť podhradia.

 

"Ráta sa aj s obnovou zaniknutej severnej historickej prístupovej trasy (využívanej od vzniku hradu po polovicu 20. storočia), ktorá bude slúžiť ako druhá požiarna komunikácia a zároveň ako prístup na hrad od najbližšej zastávky verejnej autobusovej dopravy," informovala ministerka.

 

 

Ministerstvo deklaruje, že rekonštrukcia sa nemá týkáť len obnovy poškodených častí hradu po požiari v roku 2012, ale aj ostatných priestorov. Po rekonštrukcii by mala naša národná kultúrna pamiatka vyzerať ako na začiatku 20. storočia. Do celkovej rekonštrukcie budú zaradené aj reštaurátorské práce zbierkových predmetov, ktoré sa v súčasnej dobe na hrade nenachádzajú.

 

Ku koncu roka 2022 je naplánovaná rekonštrukcia dolného a stredného hradu, do roku 2023 má byť hotový aj horný hrad. "Korešpondujúc s dokončenými etapami rekonštrukcie bude hrad sprístupňovaný verejnosti," dodala Laššáková.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 reklama


reklama


Zdroj: TASR/netky LČ

Foto:  TASR, SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok