Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
22. sep. 2020Móric
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
08.04.2020 06:52 Literatúra
Už aj knihy sú v rúškach
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.04.2020 06:52 Literatúra

Už aj knihy sú v rúškachPrechádzka už nie je prechádzkou, a kým pred vypuknutím pandémie bolo žiaduce potešiť sa nielen chôdzou, ale aj šálkou horúcej čokolády v prostredí kaviarne či zastavením sa v zákutí kníhkupectva, súčasnosť povoľuje len osamotené vyhľadávanie opusteného miesta. Obzvlášť ťažko to dolieha na toho, kto si rád postál pred policou s knihami, kto si rád privoňal k atramentu a započúval sa do ruchu predajne.


Kreativite sa medze nekladú
Našťastie, v Banskej Štiavnici sa k neželanej zmene postavilo vedenie antikvariátu naozaj kreatívne, a tak sa zrodil projekt Kniha v rúšku. A že je to čosi nevýdané (v tom najlepšom zmysle), to hádam zdôrazňovať nemusím, čo ale vyzdvihnúť treba, je skutočnosť, že akcia je aj trochu spätá s osudovosťou.


Prístup je otvorený
Majiteľ antikvariátu Tomáš Lazar, sa rozhodol navrátiť kúsok normálnosti do nevšednej atmosféry. Keď prechádzajúci sa zočí otvorené police, ktoré priam lákajú k priblíženiu sa, zaiste im to nielen privodí úsmev, ale aj vnukne nápad trochu sa prehrabať a nájsť tú pravú knihu. Na poličke sa nachádza aj pokladnička, do ktorej zákazník po kúpe uhradí sumu dve eurá. Celá výmena tovaru teda prebieha bezkontaktne a absolútne bezpečne.

 


Iba žáner
Osudovosť, ako som už zmienila vyššie, sa s projektom spája od počiatku a to najmä pre netradičné poňatie. Kupujúci si totiž, takpovediac, so sebou berie niečo neznáme, názov knihy ostáva tajomstvom a dozvedá sa ho až vtedy, keď titul zbaví papiera a zahľadí sa naň. Vyberá si iba na základe žánru, ten tvorí jedinú informáciu, ktorá sa pri zakúpení dá vyčítať.


Príbeh za príbehom
Vďaka myšlienke sa udiala aj výnimočná skúsenosť. Zákazníčka si zvolila žáner, odniesla si knihu domov a nakoniec ju natoľko zaujala, že si z nej uchmatla inšpiráciu aj pre vlastnú maliarsku tvorbu.

 


Stále sa to dopĺňa
Do regálov sa dostali také knihy, ktoré vedenie považovalo za najlepšie spoločníčky v karanténe. Rôznorodosť sa však neustále dopĺňa a pracuje sa na tom, aby ani antikvariát, ani návštevník, nestratili kontakt s literatúrou.


„Baví nás stretávať sa s ľuďmi v našom antikvariáte a aspoň takto sa môžeme spoločne stretávať na diaľku. Zároveň je to aj určitá forma zábavy pre ľudí, ktorí sa môžu pristaviť, keď idú popred náš obchod. A hlavne, možno vám vesmír prihrá knihu, ktorá zmení váš život," hovorí majiteľ, ktorý si za ideu neprivlastňuje zásluhy samostatne, ale vníma ju ako spoločné úsilie kolektívu.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Michaela Mihoková

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok