Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. sep. 2020Konštantín
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
07.12.2015 17:26 Zahraničie
Už aj Grécko ratifikovalo dohodu o jednotnom rezolučnom mechanizme
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
07.12.2015 17:26 Zahraničie

Už aj Grécko ratifikovalo dohodu o jednotnom rezolučnom mechanizmeBRUSEL - Európska komisia (EK) dnes privítala správu, že Grécko ukončilo proces ratifikácie medzivládnej dohody o jednotnom rezolučnom mechanizme.


Komisia zároveň vyzvala Luxembursko, aby ako posledná z krajín zapojených do bankovej únie, čo najrýchlejšie ratifikovalo túto dohodu.

 

Jednotný rezolučný mechanizmus predstavuje druhý pilier bankovej únie. Prvým pilierom je jednotný mechanizmus bankového dohľadu.

 

Hraničný termín 30. november stanovený na ratifikáciu medzivládnej dohody o jednotnom rezolučnom mechanizme splnila väčšina členských štátov zúčastnených na bankovej únii. Grécko do tohto termínu dohodu síce ratifikovalo, ale nestihlo dokončiť formálne procedúry potrebné pre uloženie ratifikačnej listiny v Rade.

 

Európska komisia dnes vyzvala Luxembursko, aby ako posledný zostávajúci členský štát zúčastňujúci sa na bankovej únii tiež ratifikovalo medzivládnu dohodu o druhom pilieri bankovej únie.

 

Ratifikácia medzivládnej dohody znamená, že Jednotná rezolučná rada, ktorá bola zriadená ako samostatná agentúra EÚ 1. januára 2015, aby riešila problémové banky eurozóny, sa stane plne funkčnou inštitúciou. Znamená to tiež, že jednotný rezolučný fond sa začne napĺňať cez národné fondy krajín eurozóny vytvorené pre riešenie problémových bánk.

 

Medzivládna dohoda rovnako zabezpečuje, že uznesenia predstavenstva Jednotnej rezolučnej rady budú platiť od 1. januára 2016, čo má umožniť včasné a efektívne riešenie problémov nezdravých bánk v krajinách bankovej únie.

 

Eurokomisár pre finančnú stabilitu a finančné služby Jonathan Hill v tejto súvislosti ocenil snahy Grécka, že sa pripojilo k tým krajinám, ktoré už dokončili záverečné kroky pre ratifikáciu medzivládnej dohody o jednotnom rezolučnom mechanizme.

 

"Už zostáva Luxembursko. Dúfam, že sa im podarí ratifikovať túto dohodu ešte do konca roka," uviedol Hill v správe pre médiá.

 

K dnešnému dňu 18 členských štátov 19-člennej eurozóny predložilo ratifikačné listiny o jednotnom rezolučnom mechanizme do Rady EÚ: Belgicko, Cyprus, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Írsko, Litva, Lotyšsko, Malta, Nemecko, Portugalsko, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko a Taliansko. Na týchto 18 členských štátov pripadá 98 % hlasov Rady EÚ zo všetkých zúčastnených členských štátov. Posledný členský štát, ktorý dohodu neratifikoval, je Luxembursko.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok