Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
15. apr. 2021Fedor
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Jednanie v banke
Jednanie v banke
01.04.2021 09:39 Ekonomika
Úverovanie slovenských domácností napriek pandémii opäť vzrástlo
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.04.2021 09:39 Ekonomika

Úverovanie slovenských domácností napriek pandémii opäť vzrástloSLOVENSKO - Banky poskytli vo februári na Slovensku nové úvery domácnostiam v objeme 846,1 miliónov eur.


Pre január bol klasický útlm v oblasti čistých nových obchodov, keďže medzimesačne poklesli. No vo februári nové úvery rástli. Oproti januáru sa objem celkových nových úverov zvýšil približne o 20 %. Bolo to podľa analytičky 365.bank Jany Glasovej dané tým, že sa výrazne zvýšil hlavne objem úverov na bývanie, a to taktiež približne o pätinu.

 Celkový stav úverov poskytnutých obyvateľstvu predstavoval ku koncu februára úroveň 40,89 miliardy eur, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o 5,8 %. „Je to mierne pomalšie tempo ako v predchádzajúcich mesiacoch,“ povedala pre agentúru Glasová. Zvýšil sa hlavne objem úverov na nehnuteľnosti, a to medziročne o 8,7 %. Naopak, spotrebiteľské úvery klesli medziročne až o 9,6 %.

 V mesačnom porovnaní, teda február 2021 verzus január 2021, sa celkový stav úverov obyvateľstvu zvýšili len mierne, a to o 0,4 %. Stalo sa tak vďaka zvýšeniu objemu úverov na nehnuteľnosti o 0,7 %. Spotrebiteľské úvery opäť v mesačnom porovnaní klesli, keďže ich objem bol o 0,8 % nižší ako v januári. „Naďalej sa teda potvrdzuje, že úvery na kúpu nehnuteľnosti rastú, ale spotrebné úvery klesajú,“ hovorí analytička.

 

Možno vás zaujme: Investičné zlato sa stáva čoraz populárnejšou istinou

Dopyt po úveroch však zostáva naďalej pod tlakom ekonomickej recesie spôsobenej koronavírusom. Koronakríza síce obmedzuje možnosti ľudí, čo sa týka financovania bývania aj spotreby, ale väčší dopad má na spotrebné úvery. Riešenie nového bývania alebo rekonštrukcie je totiž podľa analytičky dôležitejšie ako financovanie spotreby. „Dopyt po úveroch je naďalej ťahaný smerom nahor hlavne nízkymi úrokovými sadzbami na úverovom trhu. Opačným smerom naň však pôsobia prísnejšie pravidlá na poskytovanie úverov z dielne Národnej banky Slovenska,“ uzavrela Glasová.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  Freepik/ UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok