Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. jan. 2021Kristína
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
20.07.2018 10:53 Domov
Ústavný súd priznal v 1. polroku pre prieťahy odškodné vo výške 301.750 eur
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.07.2018 10:53 Domov

Ústavný súd priznal v 1. polroku pre prieťahy odškodné vo výške 301.750 eurKOŠICE - Ústavný súd (ÚS) SR v prvom polroku tohto roka vyslovil v 144 nálezoch porušenie základného práva sťažovateľov na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov a práva na prejednanie veci v primeranej lehote. Zároveň priznal sťažovateľom v 136 nálezoch primerané finančné zadosťučinenie v celkovej sume 301.750 eur. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚS SR Martina Ferencová.


Zo 144 nálezov, v ktorých ÚS SR vyslovil porušenie Ústavy SR a Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, sa najviac týkalo rozhodovacej činnosti okresných súdov Bratislava I (17 nálezov), Žilina (13), Piešťany (12), Bratislava III (8) a Okresný súd Košice-okolie (8). Porušenie uvedených práv sa týkalo občianskoprávnych vecí (91), exekučných (19), obchodnoprávnych (12), trestných (10), rodinných (6), dedičských (3), pracovnoprávnych vecí (2) a konania správneho súdnictva (1).

 

Najvyššie priznané finančné zadosťučinenie v jednotlivých konaniach bolo 16.500 eur v konaní vedenom na Okresnom súde Košice II, v sume 12.000 eur v konaní vedenom na Krajskom súde v Banskej Bystrica a Okresnom súde Zvolen, a v sume 11.400 eur v konaní vedenom na Krajskom súde v Nitre.

 

Jedným z konaní, v ktorom ÚS SR zistil závažné porušenie práv, sa týkalo postupu Okresného súdu Košice I. Od začatia konania ubehlo 23,5 roka a od vstupu sťažovateľky do konania takmer 14 rokov bez právoplatného rozhodnutia vo veci samej. „Už samotná dĺžka konania je z ústavnoprávneho hľadiska neakceptovateľná a ničím neospravedlniteľná," uviedla predsedníčka ÚS SR Ivetta Macejková.

 

„Účelom základného práva na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov je odstránenie nežiaduceho stavu právnej neistoty, v ktorej sa nachádza osoba domáhajúca sa rozhodnutia všeobecného súdu, a to konaním a rozhodovaním príslušných orgánov v primeranej lehote. Samotným prerokovaním veci sa totiž neodstráni pretrvávajúci stav právnej neistoty. K jeho odstráneniu dochádza až právoplatným rozhodnutím v merite veci," uzatvára Macejková s tým, že základnou povinnosťou každého sudcu je preto zabezpečiť taký procesný postup v súdnom konaní, aby nedošlo k porušeniu základných práv účastníkov konania.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok