Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. sep. 2020Michal
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
15.02.2019 12:02 Ekonomika
Úspory Slovákov rastú, ale za mnohými krajinami zaostávame
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
15.02.2019 12:02 Ekonomika

Úspory Slovákov rastú, ale za mnohými krajinami zaostávameBRATISLAVA - Priemerný Európan má aktuálne nasporených takmer 69 900 eur, zatiaľ čo Slovák stále len zhruba 13 300. Z údajov VÚB banky vyplýva, že výška osobných finančných aktív na obyvateľa vzrástla počas posledných dvoch rokov v eurozóne v priemere o 3,8 %, zatiaľ čo na Slovensku až o 9,8 %. Na fakte, že Slováci sa nachádzajú v eurozóne na chvoste rebríčka, sa však ani napriek tomu nič nezmenilo. Za Slovenskom sa umiestnili už len Poliaci, Bulhari a Rumuni.


Finančné aktíva Slovákov stále zaostávajú za európskym štandardom. Dosahujú zhruba 19 % z priemeru eurozóny a iba 58 % z českej úrovne, pričom ešte v roku 2016 to bolo 61 %. V porovnaní s inými krajinami EÚ majú Slováci päťkrát menej úspor ako Nemci, osemkrát menej ako Briti či dokonca takmer dvanásťkrát menej úspor ako lídri rebríčka Dáni.

 

 

"Rozdiel medzi nami a krajinou v rebríčku hneď pred Slovenskom – Litvou, sa dokonca ešte zväčšil, a to o viac ako tisíc eur. Celkovo, pobaltské krajiny, ktoré sa nachádzajú v rebríčku pred nami, zaznamenali percentuálne najväčšie prírastky, absolútne rádovo o 2000 až 3000 eur. Rast úspor zaznamenali takmer všetky krajiny eurozóny s výnimkou Cypru, Holandska a Talianska. Prvé dve menované krajiny zaznamenali pokles, Taliansko len stagnáciu," hovorí hlavný analytik banky Zdenko Štefanides.

 

Hlavné dôvody tejto nízkej úrovne sa dajú považovať podpriemerný príjem, nízke celkové bohatstvo, vysoký podiel tých, čo vlastnia nehnuteľnosť, v ktorej bývajú a zlú skúsenosť s privatizáciou z 90. rokov, respektíve nízke finančné vzdelanie.

 

 

Napriek všetkému je tu široký priestor pre dobiehanie európskeho štandardu, čo vytvára solídny predpoklad na rast osobných finančných aktív. "Podľa predpokladu by do roku 2022 mali osobné finančné aktíva Slovákov narásť minimálne na hodnotu 18 000, čo je o zhruba 35 % viac, ako je ich aktuálna hodnota," zdôraznil analytik.

 

Pri pohľade na zmeny osobných finančných aktív za ostatné necelé dva roky sú ešte zaujímavé najmä dve krajiny mimo eurozóny – Česko a Veľká Británia. Ich finančným bohatstvom výrazne zakývali kurzové pohyby. Zatiaľ čo českým domácnostiam v ich prospech, britským naopak v ich neprospech. Pri českej korune zohralo kľúčovú úlohu opustenie kurzového záväzku Českej národnej banky, pri britskej libre rozhodnutie o opustení eurozóny. Posilnenie českej koruny v eurovom vyjadrení dodatočne zvýšilo české osobné finančné aktíva o takmer 1000 eur. Hoci oslabenie libry bolo o niečo menšie než posilnenie českej koruny, aj tak Briti stratili zhruba 4800 eur. Zaznamenali tak najnepriaznivejší vývoj zo všetkých krajín.

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/netky LČ

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok