USA zdolali Česko

NETKY.SK • 17 Máj 2018, 18:50 • 2 min

HERNING - Hokejisti USA zvíťazili vo štvrťfinálovom zápase MS v Dánsku nad Českom 3:2 a postúpili medzi štyri najlepšie tímy turnaja. Česi dokázali v druhej tretine vyrovnať z 0:2 na 2:2, ale zámorský tím potiahol za víťazstvom kapitán Patrick Kane, ktorý strelil dva góly vrátane víťazného.

Jeden z hlavných rozhodcov bol Slovák Jozef Kubuš.

Američania narazia v semifinále, ktoré je na programe v sobotu v Kodani, na víťaza večerného zápasu Švédsko - Lotyšsko. Pre Čechov sa šampionát skončil vo štvrťfinále tretíkrát za sebou.

štvrťfinále (Herning):

USA - Česko 3:2 (2:0, 0:2, 1:0)

Góly: 11. Kane (Ryan), 13. Atkinson (Bonino, Gaudreau), 47. Kane (Ryan) - 25. Řepík (Faksa, Gudas), 31. Nečas (Pastrňák, Hronek). Rozhodovali: Kubuš (SR), Kaukokari - Suominen (obaja Fín.), McCrank (Kan.), vylúčení: 5:1 na 2 min, presilovky: 0:1 oslabenia: 0:0, 4846 divákov

zostavy:

USA: Kinkaid - McAvoy, Martinez, Murphy, Butcher, Jensen, Pionk, Hughes - Kane, White, DeBrincat - Atkinson, Bonino, Gaudreau - Kreider, Larkin, Lee - Thompson, Ryan, Coleman - Milano

Česko: Francouz - Gudas, Šulák, Hronek, Moravčík, Sklenička, Jordán, Polášek - Pastrňák, Krejčí, Jaškin - Řepík, Faksa, Červenka - Hyka, Nečas, Kubalík - Chytil, Plekanec, Horák

Lepší štart do zápasu mali Američania, ktorí rýchlym pohybom zaskočili súpera. Už v 3. minúte bol blízko ku gólu Atkinson, jeho strela skončila na hornej žrdi Francouzovej bránky. Po tom, ako sľubné šance nepremenili Kubalík, Bonino a po chybe obrancu Šuláka ani Larkin, udreli ako prví Američania. V 11. minúte Polášek neubránil Kanea a ten prekvapil Francouza. Už o dve minúty spravili Česi ďalšiu chybu v defenzíve, keď sa pred brankárom ocitom osamotený Atkinsom a upravil na 2:0.

Česi v druhej tretine zvýšili dôraz, dávali si väčší pozor v defenzíve a postupne prišli aj ich šance. V 24. minúte Plekanec nevyužil výbornú prihrávku Chytila, na opačnej strane nebol úspešný Larkin. Krátko nato sa však už skóre zmenilo, keď Čechom vyšiel protiútok, v ktorom po Faksovej prihrávke presne namieril Řepík - 2:1. Čechov v 27. minúte podržal brankár Francouz, keď zmaril veľkú šancu dorážajúceho Larkina a o štyri minúty už bolo vyrovnané. Pastrňák vyslal v presilovke strieľanú prihrávku na Nečasa a brankár Kinkaid bol bez šance - 2:2. Zaujímavé dianie podporili aj šance Gaudreaua či Pastrňáka, ale skóre sa v druhej tretine už nezmenilo.

Úvod tretej časti priniesol opatrnejší hokej s dôrazom na defenzívu, ale brankári boli naďalej často v permanencii. Dôležitý moment priniesla 47. minúta. V nej najskôr dorážajúci Červenka neuspel pred odkrytou bránkou a v následnom protiútoku si Kane efektne poradil s obrancom Hronekom aj brankárom Francouzom - 3:2. Česi postupne stupňovali svoj tlak, veľké šance mali Krejčí i Plekanec, ale ďalší gól už nepadol ani počas českej hry bez brankára.