USA vyzvali Čínu, aby umožnila zhodnocovanie jej meny

NETKY.SK • 20 Október 2015, 11:22 • 2 min
USA vyzvali Čínu, aby umožnila zhodnocovanie jej meny

WASHINGTON - USA vyzvali Čínu, aby umožnila ďalšie zhodnocovanie svojej meny a podporila tak vlastné hospodárstvo. Americké ministerstvo financií vo svojej správe o ekonomickej a menovej politike svojich významných obchodných partnerov uviedlo, že jüan, oficiálne označovaný ako renminbi (RMB), stále zostáva pod "primeranou strednodobou hodnotou". Informovala o tom agentúra Reuters.

slovakia

left justify in out

Závery správy, ktorú ministerstvo zverejňuje dvakrát do roka, sa líšia od aprílovej verzie, keď USA uviedli, že čínska mena je výrazne podhodnotená. Hoci ministerstvo neobviňuje žiadneho obchodného partnera z menových manipulácií, vyzvalo všetky krajiny s prebytkami bežného účtu, vrátane Nemecka a Južnej Kórey, aby podnikli viac na podporu stagnujúcej globálnej ekonomiky.

 

Ministerstvo odhaduje, že odlev kapitálu z Číny v prvých ôsmich mesiacoch tohto roka dosiahne 520 až 530 miliárd USD (458,84 až 467,66 miliardy eur), z čoho 200 miliárd USD len v auguste. "Trhové faktory v súčasnosti zvyšujú tlak na RMB smerom nadol, to však je len prechodný jav," uvádza správa.

 

Obavy z nepriaznivého ekonomického vývoja v Číne a možného zvýšenia úrokových sadzieb v USA viedli k vlne úniku kapitálu, ktorá sa ešte zintenzívnila po prekvapujúcej augustovej devalvácii jüanu čínskou centrálnou bankou. Centrálna banka aj komerčné inštitúcie v následnej snahe stabilizovať menu predali v septembri devízy v rekordnej čistej hodnote 761,3 miliardy jüanov (105,62 miliardy eur).

 

Obchodníci sa domnievajú, že centrálna banka výrazne intervenovala na domácich aj globálnych devízových trhoch. Americký minister financií Jack Lew preto vyzval Čínu, aby umožnila voľnejšie kolísanie svojej meny. Mnohí americkí zákonodarcovia sa opakovane sťažovali, že Čína úmyselne oslabuje svoju menu, aby na medzinárodných trhoch získala konkurenčné výhody. Naposledy, čo ministerstvo financií označilo nejakú krajinu za manipulátora, bolo v roku 1994 a bola to práve Čína.

 

Čínska mena pred devalváciou postupne zhodnocovala, keďže Peking sa snažil získať podporu v úsilí zmeniť hlavnú hnaciu silu hospodárstva z exportu na domácu spotrebu. "Kľúčom je ďalšie zhodnotenie meny..., nakoľko zvýši kúpnu silu čínskych spotrebiteľov a pomôže presunúť ťažisko smerom k neobchodovanému tovaru a službám," píše americké ministerstvo financií vo svojej správe.

 

Peking sa zároveň snaží dostať jüan do hlavného menového koša Medzinárodného menového fondu (MMF) a obmedziť tak svoju závislosť od dolára. MMF ešte musí rozhodnúť, či Čína splnila všetky trhové kritériá.

Správa v podobnom duchu vyzvala aj Južnú Kóreu, aby obmedzila intervencie, nakoľko jej mena, won, je s veľkou pravdepodobnosťou podhodnotená. Krajina by mala v strednodobom horizonte umožniť jej zhodnotenie. Japonsko by zas podľa USA malo "prekalibrovať" svoju fiškálnu politiku, aby podporila hospodársky rast a krajina sa nemusela spoliehať na oslabenie jenu za účelom zvýšenia exportu.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies