USA preverujú podozrenie, že Sýria skryla časť chemických zbraní

NETKY.SK • 6 November 2013, 10:51 • 2 min
USA preverujú podozrenie, že Sýria skryla časť chemických zbraní

NEW YORK - Spojené štáty so skepticizmom preverujú správu sýrskej vlády o inventarizácii chemických zbraní a o programe ich likvidácie, ktorú poskytla medzinárodnému spoločenstvu. Uviedla to v noci nadnes v New Yorku veľvyslankyňa USA pri OSN Samantha Powerová.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Televízna spoločnosť CNN okrem toho v noci nadnes s odvolaním sa na americkú rozviedku informovala, že sýrsky režim mohol nepriznať časť arzenálu chemických zbraní. Tajné služby, ministerstvá obrany a zahraničných vecí, ako aj Biely dom tieto podozrenia preverujú. Ústredná spravodajská služba (CIA) ani Pentagón sa k tomuto najnovšiemu vývoju zatiaľ nevyjadrili. 

"Máme informácie, ktoré narušili našu dôveru k Sýrii. Dejú sa veci, ktoré dokazujú, že Sýria nie je pripravená rozlúčiť sa s chemickými zbraňami," uviedol pre CNN nemenovaný zdroj. Zdroj dodal, že "tento vývoj nie je prekvapujúci". V tomto štádiu podľa neho nespôsobí "vykoľajenie diplomatického procesu". Podľa americkej rozviedky teraz prebieha zhromažďovanie informácií, ktoré by potvrdili alebo vyvrátili správy o existencii utajených zásob chemických zbraní v Sýrii.  

Pokiaľ ide o skeptický postoj k vyhláseniam damaskej vlády, Powerová vyhlásila, že treba spraviť ešte veľa práce na získanie istoty, že zoznam skladov a zariadení na výrobu chemických zbraní v Sýrii je úplný a že celý proces je na dobrej ceste. Upozornila, že obzvlášť sa to týka fázy deštrukcie chemických zbraní, ktorá "sa zdá byť veľmi komplikovaná".

Agentúra Reuters pripomína, že Sýria odovzdala Organizácii pre zákaz chemických zbraní (OPCW) 700-stranový dokument, v ktorom sa vláda prezidenta Bašára Asada zaviazala k úplnej likvidácii 1000 ton chemických prekurzorov a 290 ton chemických zbraní. 

Koncom októbra boli všetky sklady chemických zbraní zapečatené a zariadenia na ich výroby boli OPCW vyhlásené za nepoužiteľné. Spojené štáty tento krok privítali, pričom vyslovili predpoklad, že sýrsky arzenál chemických zbraní sa podarí zlikvidovať v stanovenom termíne - do konca júna 2014. 

Powerová však dnes poznamenala, že po rokoch skúseností "s týmto režimom, po rokoch klamstiev v inom kontexte a po mnohých nesplnených sľuboch, Spojené štáty - prirodzene - zostávajú skeptické". Veľvyslankyňa zopakovala, že napriek svojmu sľubu, že zlikviduje všetky chemické zbrane Asad nemá legitimitu na to, aby ďalej stál na čele Sýrie.

Po predložení spomínanej správy musí teraz Sýria do polovice novembra odsúhlasiť plán OPCW, ktorý v detailoch vysvetľuje, ako a kde sa budú likvidovať jedovaté látky, vrátane horčicového plynu, sarinu a zrejme aj plynu VX. 

Veľvyslankyňa poznamenala, že Asadova vláda spolupracovala s inšpektormi OPCW a OSN počas ich misie v Sýrii. Inšpektori navštívili 21 z 23 deklarovaných zariadení, kde sa nachádzali alebo vyrábali chemické zbrane. Dve lokality tímy nenavštívili, pretože to bolo vzhľadom na prebiehajúce boje nebezpečné.   

Sýria podľa Reuters deklarovala, že má 30 výrobných, plniacich a skladovacích zariadení, osem mobilných plniacich staníc a tri zariadenia súvisiace s výrobou chemických zbraní, kde sa nachádzalo asi 1000 ton chemických zbraní, väčšinou v podobe prekurzorov, 290 ton naplnenej munície a 1230 kusov nenaplnených hlavíc. 

Občianska vojna v Sýrii si za dva a pol roka trvania vyžiadala vyše 100.000 obetí na životoch. Krajinu v obave pred bojmi opustilo vyše 2,2 milióna Sýrčanov, ktorí sa uchýlili zväčša do susedných krajín. Podľa predpokladov OSN humanitárnu pomoc v Sýrii naliehavo potrebuje 9,3 milióna osôb, čo je 40 percent populácie. Spojeným štátom a Rusku sa v utorok nepodarilo dohodnúť na dátume či pozvaných účastníkoch mierovej konferencie, ktorá sa podľa ich spoločných plánov má uskutočniť v Ženeve.

Nádeje na mierovú konferenciu však nie sú zmarené. "Stále sa snažíme zisťovať, či sa bude môcť konať pred koncom roka," citovala v utorok agentúra AP spoločného mierového vyslanca OSN a Ligy arabských štátov pre Sýriu Lachdara Bráhímího.

Stretnutie tripartity pozostávajúcej zo zástupcov USA, Ruska a OSN neprinieslo konkrétny termín dlho odkladanej mierovej konferencie o krízovej situácii v Sýrii známej pod názvom Ženeva-2. Na rokovanie nie je pripravená sýrska opozícia, ktorá by sa na rozhovoroch mala zúčastniť spolu s predstaviteľmi sýrskej vlády.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona