US Open: Andrej Martin neuspel pri debute v hlavnej súťaži

NETKY.SK • 27 August 2013, 08:36 • 2 min

NEW YORK - Slovenský lucky loser z kvalifikácie Andrej Martin prehral v pondelňajšom zápase 1. kola dvojhry mužov na záverečnom štvrtom grandslamovom turnaji tenisovej sezóny US Open v New Yorku (26. augusta - 9. septembra, celková minimálna dotácia 34,3 milióna USD, tvrdý povrch Deco Turf II vonku) s kazašským kvalifikantom Michailom Kukuškinom za 145 minút 4:6, 6:7 (2), 5:7. Išlo o premiérový štart 23-ročného Bratislavčana v hlavnej singlovej súťaži na úrovni veľkej štvorky.

V prvom sete dosiahol Andrej Martin okamžitý rebrejk v druhej aj štvrtej hre, ale nevykompenzoval stratu podania na 3:4. V druhej časti viedol 2:0, ale aj prehrával 3:5. Vyrovnal na 5:5 a potom - cez dva odvrátené setbaly na príjme - aj na 6:6, ale súper v tajbrejku získal všetky body od skóre 1:2 s minibrejkom. V treťom dejstve najprv nestačil zverencovi Borisa Borgulu v rámci systému NTC náskok 4:2 (Kukuškin dal na 4:4) a potom ani setbal pri vlastnom servise v desiatom geme. Navyše, o podanie prišiel aj v dvanástej hre.

"Kukuškin hral v celej kvalifikácii dobre, nestratil ani set. Ja som sa v nej pomerne trápil a celé sa to odzrkadlilo aj v tomto zápase. Bojoval som o každú loptu, ale - žiaľ - dnes mi to nevyšlo. V dôležitých stavoch som si neveril a súper áno. On si to podržal a ja som sa trošku rozklepal. Ukázalo sa, že Kukuškin je vo forme, zatiaľ čo ja som sa hľadal. Napriek tomu som mohol vyhrať minimálne jeden set. V druhom sete som možno mal herne mierne navrch, v treťom tam bol aj setbal. V týchto stavoch som to však nezvládol. Ťažko pritom odhadovať, ako by sa to vyvinulo. Ešte som totiž nehral ani len štvorsetový zápas, tie tri doterajšie na tri víťazné sety nikdy neboli dlhšie. Išlo by teda o novú skúsenosť," povedal Andrej Martin pre agentúru SITA a dodal: "Celkovo prevažuje spokojnosť. Pred touto sezónou som si dal cieľ zahrať si hlavnú súťaž na grandslamovom turnaji, čo sa mi napokon - aj so šťastím - splnilo. Je to veľmi dobrá skúsenosť. Nabudúce sa mi bude hrať o ňu ľahšie. Odkrútil som si premiéru a mám na čom stavať. Chce to ešte jeden - dva dobre výsledky na challengeroch, aby som mohol atakovať prvú stovku rebríčka a s ňou aj štarty priamo v hlavných grandslamových súťažiach."

Dvadsaťpäťročný rodák z ruského Volgogradu Kukuškin je 172. vo svetovom rebríčku ATP, ale už bol aj v Top 50, konkrétne sa 49. mieste. Martinovi patrí 137. post, jeho rekord má podobu 126. priečky. V New Yorku získal prémiu 32 000 USD a 26 bodov do počítačového poradia (16+10).

Andrej Martin teraz smeruje na budúcotýždňový challenger do Janova: "Ešte neviem, či tam napokon naozaj pôjdem. Musím sa poradiť s trénerom a zároveň prekonzultovať s kapitánom daviscupovej reprezentácie Milošom Mečířom, či so mnou ráta v súvislosti s bratislavským daviscupovým zápasom so Švédmi. Týždeň po ňom mám na pláne challenger v Trnave."

Daviscupový reprezentant SR Andrej Martin je víťaz troch challengerových turnajov vo dvojhre, z nich dvoch v sezóne 2013 (México City, San Benedetto). Ako junior bol na 8. mieste v tzv. kombinovanom renkingu ITF. V singli chlapcov na US Open si zahral v roku 2006 a prehral v 1. kole.

Dvojhra mužov - 1. kolo:
Michail Kukuškin (Kaz.) - Andrej Martin (SR) 6:4, 7:6 (2), 7:5 za 145 minút (42, 53, 50)

Prehľad vystúpení Andreja Martina na grandslamových turnajoch:

Australian Open (Melbourne):
2011 - finálové 3. kolo kvalifikácie (Milos Raonic /Kan./ 6:4, 6:7 /0/, 2:6)
2013 - 1. kolo kvalifikácie (Florent Serra /Fr./ 6:4, 2:6, 0:6)

Roland Garros (Paríž):
2011 - 1. kolo kvalifikácie (Javier Martí /Šp./ 6:4, 6:7 /2/, 3:6)
2013 - 1. kolo kvalifikácie (Adrian Ungur /Rum./ 3:6, 3:6)

Wimbledon (Londýn):
2010 - 2. kolo kvalifikácie (Julian Reister /Nem./ 2:6, 4:6)
2011 - 1. kolo kvalifikácie (Marco Chiudinelli /Švaj./ 2:6, 1:6)

US Open (New York):
2013 - 1. kolo hlavnej súťaže - ako tzv. lucky loser z kvalifikácie (Michail Kukuškin /Kaz./ 4:6, 6:7 /2/, 5:7)