Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. sep. 2020Konštantín
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
03.11.2015 12:28 Ekonomika
ÚPV podporil vyššiu materskú aj príspevok na starostlivosť o dieťa
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
03.11.2015 12:28 Ekonomika

ÚPV podporil vyššiu materskú aj príspevok na starostlivosť o dieťaBRATISLAVA – Ústavnoprávny výbor (ÚPV) NR SR odsúhlasil zvýšenie materskej dávky aj maximálnej sumy príspevku na starostlivosť o dieťa. Odobril aj ďalšie návrhy z dielne ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.


Materská dávka na Slovensku má vzrásť zo súčasných 65 % na 70 % denného vymeriavacieho základu. Počíta s tým novela zákona o sociálnom poistení. Zvýšenie dávky je súčasťou druhého sociálneho balíčka vlády Roberta Fica (Smer-SD). Cieľom tohto kroku je podporiť rodiny. Zvýšenie percentuálnej časti vymeriavacieho základu na výpočet sumy materského by sa malo v budúcom roku dotknúť mesačne priemerne 24.240 osôb poberajúcich túto dávku. Priemerná mesačná suma materského by mala predstavovať v roku 2016 sumu 459,6 eura. V porovnaní so súčasným stavom to predstavuje nárast o 32,8 eura.

 

Výbor odsúhlasil aj novelu zákona o príspevku na starostlivosť o dieťa. Počíta s tým, že maximálna suma príspevku na starostlivosť o dieťa sa zvýši z 230 eur na 280 eur mesačne. A to v prípade, ak starostlivosť dieťaťu do troch rokov zabezpečuje súkromné zariadenie alebo fyzická osoba na základe živnosti. Podľa ministerstva práce vyplýva navrhovaná suma z reálnych nákladov rodičov vychádzajúcich z doterajšieho poskytovania príspevku. Podľa údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR vo februári 2014 bola priemerná výška úhrady rodičov za starostlivosť o dieťa v sume 269,88 eura a vo februári tohto roka 272,66 eura.

 

Poslanci hovorili aj o novele zákona o službách zamestnanosti, ktorú podporili tiež. Novela má zaviesť nový príspevok na nájom pre ľudí, ktorí si nájdu prácu, či rozšíriť možnosti získať absolventskú prax a dodatočné vzdelanie prostredníctvom rekvalifikačných kurzov. Rezort práce chce vyjsť v ústrety ľuďom, ktorí si vedia nájsť dlhodobejšie zamestnanie na pracovný pomer mimo svojho trvalého bydliska v regiónoch Slovenska vzdialených viac ako 70 kilometrov. Navrhuje preto nový príspevok na podporu mobility, ktorý budú vyplácať úrady práce. Podmienkou je, že si ľudia nájdu riadny pracovný pomer, minimálne však na pol roka.

 

Výborom prešiel aj návrh zákona o cezhraničnej spolupráci pri vysielaní zamestnancov na poskytovanie služieb. Vďaka nemu sa má medzi členskými štátmi Európskej únie (EÚ) prehĺbiť spolupráca pri kontrolách a poskytovaní informácií o vysielaných zamestnancoch. Taktiež sa majú zaviesť kritériá pri posudzovaní zamestnávateľov, aby sa tak zabránilo vzniku schránkových firiem. Návrhom sa má do slovenskej legislatívy preniesť európska smernica o vysielaní pracovníkov spoločnosťami.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  InternetNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok