Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
8. feb. 2023Zoja
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Peter Kažimír
Peter Kažimír
09.01.2019 15:24 Ekonomika
Úprava zákona o dani z príjmov má byť podľa P. Kažimíra v prospech podnikateľov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.01.2019 15:24 Ekonomika

Úprava zákona o dani z príjmov má byť podľa P. Kažimíra v prospech podnikateľovBRATISLAVA - Rezort financií sľubuje komplexnú novelu zákona o dani z príjmov. Podľa ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD) to je pozitívna správa pre firmy, "ktoré sa nespoliehajú len na pomoc účtovníkov". Jej cieľom má byť najmä uľahčenie podnikania malých a stredných podnikov.


"Pripravujeme protibyrokratickú ofenzívu. Začali sme s prípravou novely zákona o dani z príjmov. Pripravujeme úplne nové znenie, to znamená, že nebude žiadnych 58 novelizácií, ale súvislý text po mnohých rokoch. Pomôže to určite všetkým tým ľuďom, ktorí sa nespoliehajú na pomoc účtovníkov, ale majú snahu si poradiť sami," priblížil po skončení rokovania vlády Kažimír.

 

Okrem toho avizoval, že rezort financií sa chce sústrediť aj na daňové zaťaženie nízkopríjmových osôb. "Chceme sa pozrieť na odpisy, na preddavky, na umorovanie strát. Tento proces bude trvať niekoľko mesiacov," podotkol Kažimír s tým, že ministerstvo bude pri týchto úlohách spolupracovať s viacerými odborníkmi, s daňovými poradcami či zamestnávateľmi. "Garantujeme, že riešenia by mali byť pozitívne v prospech podnikania," doplnil Kažimír.

 

 

Upraviť by sa mohla aj definícia malých a stredných podnikov. "Pre nás kritériá, ktoré vychádzajú z európskych smerníc, nie sú úplne vhodné, potrebovali by sme diferenciáciu. Snažíme sa o to cez tzv. dobrovoľný daňový rating, ale do úvahy prídu aj parametre ohľadom veľkosti majetku, vlastných tržieb, počtu zamestnancov. Potrebujeme sa na nich dohodnúť, aby sme obsiahli relatívne veľký počet daňovníkov a musíme na druhej strane zvažovať rozpočtové dosahy," dodal Kažimír.

 

Ministerstvo už vypracovalo analýzu, v ktorej sa zaoberá riešeniami, ako by sa mohlo uľahčiť podnikanie malým a stredným firmám na Slovensku. V stredu ju vzala na vedomie vláda. Jedným z riešení je napríklad odbúranie administratívnej náročnosti v oblasti registrácie daňovníka na daň z príjmov a v oblasti administratívno-daňových povinností vo vzťahu zamestnávateľa voči zamestnancovi. Rezort financií v analýze hovorí aj o zjednodušení platenia preddavkov na daň či uplatňovaní odpisov majetku MSP.reklama


reklama


Zdroj: TASR, netky BL

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok