Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
9. aug. 2020Ľubomíra
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
21.10.2010 11:46 Zaujímavosti
Univerzita Komenského je vo svetovom rebríčku v prvej päťstovke
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
21.10.2010 11:46 Zaujímavosti

Univerzita Komenského je vo svetovom rebríčku v prvej päťstovke
Najstaršia a najväčšia slovenská univerzita – Univerzita Komenského (UK) v Bratislave sa v nedávno zverejnených rebríčkoch Centra pre vedu a technologický výskum Univerzity v Leidene zaradila do prvej päťstovky vo svetovom rebríčku a v európskom hodnotení je v TOP 250-tke. TASR o tom dnes informovala Andrea Kučerová z Oddelenia vzťahov s verejnosťou UK v Bratislave.
      Ako uviedla, do uverejnených rebríčkov mohli byť zaradené iba univerzity, ktoré mali viac ako 700 publikácií za rok v databáze WOS (Web of Science) firmy Thomson Reuters v období rokov 2000–2008. „Toto kritérium celosvetovo spĺňa viac ako 1000 univerzít. Zo Slovenska bola do analýz zaradená iba Univerzita Komenského v Bratislave,“ uviedol profesor Ján Pišút z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK a člen odbornej rady Akademickej rankingovej a ratingovej agentúry (ARRA).
      Autori zostavili niekoľko rebríčkov, každý podľa iného kritéria. Jedným z nich bol celkový počet publikácií v databáze WOS. „Kritérium súvisí aj s veľkosťou univerzity, pretože od univerzity s vyšším počtom pracovníkov sa očakáva väčší počet publikácií. Prvé tri priečky obsadili britské univerzity Cambridge, University College London a Oxford,“ priblížil profesor Pišút. Univerzita Komenského obsadila 248. miesto s počtom publikácií 3672.
      Ďalším kritériom, ktoré nezávisí od veľkosti univerzity, bola tzv. „normalizovaná citačná úspešnosť“. Pri výpočte sa publikácie rozdelia podľa oblastí vedy a výskumu a pre každú oblasť sa vypočíta priemerný počet citácií na všetky práce. Toto číslo sa vydelí priemerným celosvetovým počtom citácií na práce v tejto oblasti. Potom sa vypočíta priemer pre všetky oblasti, v ktorých má univerzita publikácie. UK figuruje v tomto rebríčku na 243. mieste. Najlepšími sú Oxford, Cambridge a École Polytechnique Fédérale v Lausanne.
      Centrum pre vedu a technologický výskum publikovalo aj rebríčky 500 najúspešnejších svetových univerzít. Do týchto hodnotení sa započítali publikácie v databáze WOS v období rokov 2004–2008 a citácie v rokoch 2004–2009. Podľa kritéria celkový počet publikácií sa Univerzita Komenského nachádza na 495. mieste. Rebríček podľa kritéria "priemerný počet citácií na publikáciu" zaradil UK na 456. miesto.
      „Tieto výsledky iba potvrdzujú, že Univerzita Komenského v Bratislave sa nestratí ani medzi špičkovými európskymi či svetovými univerzitami. Aj napriek tomu, že na jedného študenta dostávame finančné prostriedky v hodnote štvrtiny priemeru EÚ 15, za svoju vedeckú prácu sa rozhodne nemusíme hanbiť,“ skonštatoval rektor Univerzity Komenského v Bratislave František Gahér.


Zdroj: TASRreklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok