Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. mar. 2023Vieroslav
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
30.05.2016 17:46 Ekonomika
Únia autodopravcov posúva protest na začiatok predsedníctva v EÚ
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
30.05.2016 17:46 Ekonomika

Únia autodopravcov posúva protest na začiatok predsedníctva v EÚ



BRATISLAVA - Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) posúva plánované ochromenie dopravy na začiatok polročného predsedníctva Slovenska v Európskej únii, teda 1. júla. Pôvodne chcela blokovať dopravu vo viacerých slovenských mestách 1. júna pre nespokojnosť s tým, ako štát rieši jej požiadavky týkajúce sa podmienok cestných dopravcov.


"Pôvodný termín sme zvolili zámerne, aby sa vláda rozhýbala v dostatočnom predstihu a začala bezodkladne riešiť naše požiadavky, ktoré stoja už niekoľko mesiacov," informoval v pondelok predseda UNAS-u Róbert Huran. Vláda by podľa neho mala konečne pochopiť závažnosť aktuálneho stavu, že domáci dopravcovia sú v obrovskej systémovej nevýhode voči konkurencii v Európskej únii, ktorá tlačí a berie prácu.


Predseda UNAS-u tvrdí, že biznis v autodoprave upadá. "Nemôžeme sa na to pozerať a nedopustíme postupný úpadok našich firiem. Preto, ak sa do konca júna veci nezačnú hýbať, v júli ideme na to. V rámci slovenského predsedníctva v EÚ ukážeme, že aj na Slovensku dokážeme byť súdržní pri obhajovaní našich oprávnených požiadaviek," upozornil Huran.


Únia autodopravcov uskutočnila od roku 2010 viacero nátlakových akcií, ktoré primäli vládu, resp. príslušné ministerstvá meniť zákony. Najprv to bola akcia v Bratislave na Rožňavskej ulici, kedy vláda ustúpila a znížila daň z nafty. V roku 2014 vláda podľa autodopravcov stihla zažehnať ich odpor z dôvodu zavedenia spoplatnenia intravilánov miest mýtom. Vláda splnila niektoré požadované body a zrušila aj spoplatnenie intravilánov. Dopravcovia tvrdia, že je to stále nedostatočné. Žiadajú napríklad nižšiu daň z motorových vozidiel, zníženie a zmenu systému pokút, výhodnejšie mýtne zľavy, zjednodušenie byrokracie a množstvo iných bezodkladných opatrení.


Únia autodopravcov krátko po marcových voľbách vyhlásila štrajkovú pohotovosť a znovu začala hroziť blokovaním ciest, ak nebude jej desať požiadaviek splnených do 1. júna. Huran vtedy informoval, že ak požiadavky dopravcov nebudú splnené do uvedeného termínu, spravia všetko preto, aby minimálne Bratislava, Dunajská Streda a Žilina boli "totálne zablokované" s tým, že budú požadovať predčasné voľby.


UNAS napríklad žiadala zníženie a fixáciu spotrebnej dane z nafty a benzínu na minimálnu úroveň požadovanú EÚ, ako aj zníženie sadzieb a zliav dane z motorových vozidiel podľa Českej republiky aj limitov pre uplatnenie zliav z mýta na polovicu. Medzi jej ďalšími požiadavkami bolo zníženie hornej hranice sadzieb pokút a správnych deliktov (napríklad objektívna zodpovednosť) o 75 %, zníženie dane z príjmu na 16 % alebo menej, zrušenie daňovej licencie a povinných minimálnych odvodov u živnostníkov.


Autodopravcovia tiež chceli zrýchlenie času odpisovania majetku vo všetkých odpisových skupinách na polovicu a zníženie odvodov tak, aby čistý príjem zamestnanca bol aspoň dve tretiny z jeho ceny práce. Zároveň žiadali, aby samosudca, ktorý nie je schopný rozhodnúť obchodný alebo pracovný spor do šiestich mesiacov, mal pozastavený plat až do rozhodnutia.



reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITA



Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok