Umelecký kováč zo Slovenska tvorí pre pápeža veľkonočný dar

NETKY.SK • 28 Február 2018, 08:24 • 2 min
Umelecký kováč zo Slovenska tvorí pre pápeža veľkonočný dar

BRATISLAVA - Veľkonočný dar pre pápeža Františka tvorí v týchto dňoch umelecký kováč zo Slovenska.

slovakia

left justify in out

Medené vajce - symbol plodnosti, života, vzkriesenia a znovuzrodenia vyrába Jozef Tomčala z obce Lehnice.

 

Špecializuje sa na klasickú výrobu produktov z ocele a medi, využíva výrobné procesy starých kováčskych majstrov, ale aj klasické zváranie polotovarov. V dielmi majstra Tomčalu vznikajú napríklad brány, ploty, zábradlia, mreže, ale aj kríže a kopuly na kostoly, ktoré tiež reštauruje. Pod rukami umelca sa rodia svietniky, vešiaky, misky, zvončeky i plastiky.

 

Pri tvorbe najnovšieho produktu zvolil netradičnú techniku, ktorá bola zriedkavá aj v minulosti - okúvanie vajíčok. "Nikdy som to nerobil. Musel som si zohnať podklady, ale je to pre mňa česť, že môžem tvoriť dar pre pápeža," uviedol Tomčala, ktorý svoju úlohu zobral veľmi zodpovedne. Zašiel do knižnice, študoval ako sa zdobili kraslice a konzultoval aj s Ústredím ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV), s ktorým spolupracuje vyše desať rokov.

 

Napokon prišiel na techniku vykladania vajíčka kovom, medenými plieškami. "Kováčski tovariši okúvali vajíčka rôznymi motívmi na dôkaz svojej šikovnosti," prezradil absolvent odboru umelecko-remeselného spracovania kovov, ktorý ako umelecký kováč získal bohaté skúsenosti v dielni Manfreda Bergmeistra v nemeckom Ebersbergu. Starú techniku objavil v múdrej knihe, ktorou sa nechal inšpirovať. Vyfúknuté vajce plnené pieskom, ktoré slúžilo kováčom v minulosti ako model však vymenil za drevenú maketu. "Je to agátové drevo, na záhrade mi spadol jeden agát, tak som ho použil," vysvetľuje 40-ročný umelec pôvod dreveného modelu, ktorý okúva pravidelným žíhaním spracovanými medenými platmi. Tie budú ešte dekorované "jemnou prácou" - ručne kovanými malými chmeľovými listami a šiškami a jačmennými kláskami. Rovnako sú vyrobené z medeného plechu a zdobené ryhovaním, Jozef Tomčala ich postupne pripevní na dielo drobnými klinčekmi či nitmi. Medené vajce, ktorého finálna hmotnosť by mala byť do dvoch kilogramov, ešte čaká čistenie - "kartáčovanie" a aplikácia včelieho vosku.

 

Okúvané vajíčka sa vyskytovali v oblasti Hontu, Tekova, Novohradu a Gemera v lokalitách, kde pracovali kováči. Napríklad v Krásnej nad Hornádom bolo okúvanie vajíčok do roku 1960 bežným javom, zaniklo však úmrtím kováča. V súčasnosti sa s exponátmi okovaných vajíčok môžeme stretnúť už len v niekoľkých múzeách na Slovensku (Rimavská Sobota, Levice, Košice).

 

Vyše 20-centimetrový tematický veľkonočný dar s vyrazenými číslami 1918-2018 sa nesie v znamení niekoľkých výročí. Pripomenie sto rokov od konca prvej svetovej vojny a sto rokov od vzniku slobodného a demokratického Československa.

 

Medené vajce je súčasťou "zlatej zásielky" pre pápeža, ktorou Pilsner Urquell nadväzuje na viac než sto rokov starú tradíciu. Tá má svoje korene na konci 19. storočia, kedy si pápež Lev XIII. nechal pravidelne posielať plzenský ležiak na odporúčanie svojich lekárov pre problémy s obličkami. Tento rok tak do Vatikánu poputuje s veľkonočným vajíčkom zo Slovenska 2018 fliaš známeho českého piva. Tohtoročnú várku piva spolu s darom pre pápeža slávnostne vypravia z Plzne do Vatikánu 23. marca.

 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Karnisova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies