Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
5. dec. 2020Oto
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Letecký pohľad na zaplavené dediny v regióne Ivano-Frankivsk na západe Ukrajiny.
Letecký pohľad na zaplavené dediny v regióne Ivano-Frankivsk na západe Ukrajiny.
29.06.2020 16:00 Zahraničie
Ukrajina trpí najväčšími záplavami za posledných 50 rokov, EÚ jej podala pomocnú ruku
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.06.2020 16:00 Zahraničie

Ukrajina trpí najväčšími záplavami za posledných 50 rokov, EÚ jej podala pomocnú rukuBRUSEL - Európska únia vyšla v ústrety ukrajinským orgánom, ktoré po sérii intenzívnych dažďov a záplav na Ukrajine aktivovali mechanizmus civilnej ochrany EÚ. Uviedla to v pondelok Európska komisia (EK).


Aj straty na životoch 

Komisia pripomenula, že v priebehu minulého týždňa intenzívne dažde spôsobili najväčšie záplavy na juhozápade Ukrajiny za posledných 50 rokov, pričom došlo aj k niekoľkým stratám na životoch a poškodeniu stoviek domácností.

 

 

Na výzvu ukrajinských orgánov o pomoc okamžite zareagovalo Švédsko a ponúklo Ukrajincom 1,2 kilometra protipovodňových zábran, 250 hadíc na odčerpávanie vody a technických expertov. Okrem pomoci zo Švédska Európska komisia poskytuje mapovacie služby v postihnutých oblastiach prostredníctvom satelitného systému EÚ Copernicus.

 

Pomoc podľa vysloveného záväzku 

 

Eurokomisár pre krízové riadenie Janez Lenarčič pripomenul, že hoci kapacity civilnej ochrany EÚ boli v posledných mesiacoch pod mimoriadnym tlakom, EÚ dodržiava svoj záväzok pomáhať iným krajinám v prípade živelných a klimatických pohrôm. EÚ je podľa neho pripravená poskytnúť ďalšiu pomoc pre postihnuté oblasti a pre záchranárov pracujúcich v tejto oblasti.

 

 

Koordinačné centrum EÚ pre núdzové reakcie je v neustálom kontakte s ukrajinskými orgánmi s cieľom dôkladne monitorovať situáciu a v prípade nových požiadaviek presmeruje ďalšiu pomoc EÚ tam, kde bude najviac potrebná.

 

Spolupráca pri živelnej pohrome 

Mechanizmus EÚ v oblasti civilnej ochrany uľahčuje spoluprácu pri reakcii na prírodné katastrofy medzi 34 európskymi štátmi: 27 členských štátov EÚ, Čierna Hora, Island, Nórsko, Severné Macedónsko, Spojené kráľovstvo, Srbsko a Turecko. Tieto zúčastnené štáty zhromažďujú zdroje, ktoré môžu byť k dispozícii aj iným krajinám postihnutým vyčíňaním prírodných živlov kdekoľvek na svete. EK riadi tento mechanizmus prostredníctvom koordinačného centra pre reakcie na núdzové situácie (ERCC).

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Čief

Foto:  TASR, SITA, PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok