Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. jan. 2021Tamara
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Odtajnili dokumenty o výstavbe jadrovej elektrárne v Černobyle a o havárii na stanici
Odtajnili dokumenty o výstavbe jadrovej elektrárne v Černobyle a o havárii na stanici
22.06.2020 14:53 Zaujímavosti
Ukrajina odtajnila dokumenty o Černobyľskej havárii
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.06.2020 14:53 Zaujímavosti

Ukrajina odtajnila dokumenty o Černobyľskej haváriiKIEV - Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU) a Ukrajinský inštitút národnej pamäte (UINP) odtajnili dokumenty o výstavbe jadrovej elektrárne v Černobyle a o havárii na stanici.


Publikovaných viac ako 200 dokumentov

Dokumenty sú uverejnené v druhej knihe zbierky "Černobyľský spis KGB. Od konštrukcie po nehodu". Celkovo kniha obsahuje 229 dokumentov, z ktorých väčšina bola publikovaná po prvýkrát. Sú to dokumenty od začiatku sedemdesiatych rokov do novembra 1986.

 

 

"Medzi dokumentmi obsiahnutými v novej knihe sú správy o nehodách v roku 1986, záznam telefónnych rozhovorov v jadrovej elektrárni v Černobyle v noci z 26. apríla, kópia prvej správy o nehode, informácie o začiatku vyšetrovania a výstavba„ sarkofágu", - uviedol riaditeľ archívu SBU a jeden z autorov knihy Andrei Kogut.

 

Materiály umožňujú lepšie pochopiť tragédiu: predpoklady katastrofy, správy a materiály, ktoré poukazujú "malé" nehody, ktoré sa vyskytli v Černobyle predtým a boli skryté, uvádzajú autori knihy.

 

V Černobyle sa vyskytlo niekoľko nehôd

Už skôr SBU uverejňovala tajné dokumenty o jadrovej elektrárni v Černobyle, ktoré informovali o nízkej kvalite stavebných a inštalačných prác, o porušení technologickej disciplíny a bezpečnostných pravidiel.

 

 

Podľa odtajnených materiálov bolo v rokoch 1971 až 1981 na jadrovej elektrárne zaznamenaných 29 núdzových zastavení vrátane niekoľkých menších nehôd. Osem z nich bolo zavinením personálu.

 

Eliminácia havárii

SBU vydala aj dokumenty o eliminácie následkov havárii v roku 1986. Mnohé dokumenty naznačujú nedostatok potrebného pracovného oblečenia, vybavenia a zariadenia pre pohotovostnú prácu.

 

Archívne dokumenty tiež ukazujú, že radiačná situácia po nehode nebola dostatočne preštudovaná.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASS, Netky

Foto:  Flickr.comNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok