Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
5. dec. 2022Oto
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Prieskum preukázal, že pestovanie si dobrých vzťahov so šéfom sa finančne oplatí
Prieskum preukázal, že pestovanie si dobrých vzťahov so šéfom sa finančne oplatí
25.10.2017 14:39 Domov
O výške vášho platu nemusí rozhodovať iba kvalita práce, toto šéfovia ocenia viac
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
25.10.2017 14:39 Domov

O výške vášho platu nemusí rozhodovať iba kvalita práce, toto šéfovia ocenia viacBRATISLAVA – Nie za všetkým hľadaj kvalitu vykonanej práce. Prieskum ukázal, že zamestnanci, ktorí udržujú s nadriadenými dobré vzťahy, si prídu na oveľa lepšie peniaze, ako tí, ktorí tento fakt ignorujú.


Pravdou je, že väčšina Slovákov vychádza so svojim nadriadeným dobre, čo sa im môže vždy hodiť. Výsledky dokazujú, že ak si zamestnanec vytvorí priateľský vzťah so šéfom, dokáže zarobiť až o 17% viac. Na druhej strane si šéf na tohto zamestnanca vypočuje oveľa viac kritiky ako za bežných okolností.

 

Najčastejšou výčitkou zo strany pracujúcich, tzv. „nekamarátov“, je nedostatok rozhodnosti, kreativity či guráže. Podľa portálu Paylab.sk, ktorý dlhšie obdobie monitoroval situáciu na pracoviskách a do prieskumu zaradil 12 157 respondentov, prišiel na skutočne zaujímavé výsledky.

 

Až 60% opýtaných uviedlo, že majú dobrý a kamarátsky vzťah so svojim šéfom. A prečo to tak je? Pretože sú jednoducho spokojní so svojou výškou platu, zväčša patria k tým, ktorí zarábajú nadpriemerne dobre, a ten zvyšok, ktorí práve naopak tvorí tu menšiu časť, zarába menej ako nadpriemerne zarábajúci zamestnanci.

 

Iba 4 z 10 pracovníkov označilo svoj vzťah so šéfom za neutrálny až negatívny a 36% opýtaných považujú svoj vzťah k nadriadenému za rezervovaný. Iba 3% všetkých zamestnancov deklarovalo, že ich vzťah s nadriadeným je výslovne negatívny.

 

Mladšia generácia v tomto prieskume vyšla jednoznačne lepšie ako „stará škola“. V strednom manažmente platí, že zamestnanci do 35 rokov majú vzťahy s nadriadenými oveľa lepšie ako staršia generácia. Až tretina opýtaných Slovákov svojho zamestnávateľa označila za neúprimnú, neférovú osobu. Za ich najväčší mínus uviedli, že im chýba pokora, odborné skúsenosti a v neposlednom rade ochota.

 

Tí, ktorí sú so šéfom kamaráti, sa najčastejšie sťažujú na nerozhodnosť z ich strany a nedostatok kreativity. "Zamestnanci, ktorí majú rezervovaný až chladný vzťah so šéfom, sa zase častejšie sťažujú na málo úcty a rešpektu zo strany šéfa a na nedôveryhodnosť. Tiež pochybujú o jeho kompetentnosti a označili, že mu chýba odbornosť a skúsenosti,“ uvádza sa v prieskume.

 

Zamestnanci s podpriemernými platmi zas lamentujú nad neférovým jednaním, nedostatkom slušnosti či pokory. S radosťou by privítali väčšiu otvorenosť zo strany nadriadeného.

 

Zamestnanci s nadpriemernými platmi kritizujú svojich šéfov z nedostatku odborných skúseností, charizmy, odvahy a kreativity.

 

 

A na záver sa dostávame k pohlaviu. Nedá sa akokoľvek oponovať či dokonca vyvracať, že ženy na vrcholových pozíciách sú vnímané horšie ako muži. „Férovosť, úprimnosť či odvaha chýbajú podľa pracovníkov viacerým ženským šéfkam, viac ako mužským manažérom,“ priblížil prieskum.

 

Prieskum pritom poukázal na to, že až 26 percentám všetkých zamestnaných na Slovensku velí žena. Podobne sú na tom aj v susednej Českej republike, Maďarsku či v Poľsku. reklama


reklama


Zdroj: netky KZ

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok