Anketa Netky.sk : Ktorú stranu by ste volili v parlamentných voľbách 2020 ?


volby
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
11. dec. 2019Hilda
BratislavaBratislava 10°
Biblia
TV program
Moje Netky
K volebným urnám prišlo tentoraz viac slovenských občanov, avšak stále je to oproti celkovému priemeru málo.
K volebným urnám prišlo tentoraz viac slovenských občanov, avšak stále je to oproti celkovému priemeru málo.
28.06.2019 11:48 Domov
Účasť v eurovoľbách odhlalila, aký postoj Slovensko zastáva smerom k EÚ
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
28.06.2019 11:48 Domov

Účasť v eurovoľbách odhlalila, aký postoj Slovensko zastáva smerom k EÚBRATISLAVA - Na základe prieskumu agentúry Focus sa zistilo, že voliči vyjadrili negatívny postoj voči Európskej únii (EÚ) svojou neúčasťou na májových voľbách do Európskeho parlamentu (EP).


Mnohí ľudia, ktorí sa k volebným urnám nedostavili tvrdia, že dôvodom sú euroskepticizmus či protieurópske dôvody. 

 

"Na účasť boli motivovanejší proeurópsky naladení občania. Spomedzi tých, ktorí si myslia, že projekt európskej integrácie by mal pokračovať a integrácia by sa mala prehlbovať, volilo až 37 %, z tých, ktorí v EÚ nevidia budúcnosť, iba 11 %," uviedla Oľga Gyárfášová, sociologička z Inštitútu pre verejné otázky.

 

 

Ako najčastejší dôvod neúčasti respondenti uvádzali objektívne príčiny, napríklad chorobu alebo pracovnú cestu. Takto svoju neúčasť vysvetlilo takmer 36 % respondentov. Sociologička však upozorňuje, že môže ísť len o slabú motiváciu ísť voliť. Druhým najčastejším dôvodom bol nezáujem o voľby a politiku samotnú. Uviedlo ho takmer 30 % účastníkov prieskumu. Ďalšie dôvody boli nedôvera k politikom či nedostatok informácií alebo slabá kampaň.

 

 

Kampaň k eurovoľbám podľa prieskumu vôbec nesledovalo 30 percent opýtaných. Z tých, ktorí kampaň sledovali, väčšina (70 %) išla voliť. Podľa Gyárfášovej je však v tomto prípade ťažké určiť, či je účasť vo voľbách príčina alebo následok sledovania kampane. Víťazom sa stala koalícia Progresívne Slovensko - Spolu (20,11 percenta), za ňou nasleduje strana Smer-SD (15,72 percenta), tretia je ĽSNS (12,07 percenta). Do europarlamentu sa dostali aj kandidáti za KDH (9,69 percenta), SaS (9,62 percenta) a OĽaNO (5,25 percenta).

 

 

Účasť v eurovoľbách dosiahla 22,7 % oprávnených voličov, čo oproti 13-percentnej účasti v roku 2014 predstavuje nárast o viac než deväť percentuálnych bodov. Aj napriek takýmto pozitívnym číslam sa stalo Slovensko opäť raz krajinou EÚ, kde bola volebná účasť občanov najslabšia.

 

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/netky LČ

Foto:  TASR, InstagramNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok