Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. mar. 2023Marián
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
04.02.2023 16:00 Relax
Účasť na prevencii rakoviny na Slovensku nie je dostatočná
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.02.2023 16:00 Relax

Účasť na prevencii rakoviny na Slovensku nie je dostatočnáBRATISLAVA - Témam v oblasti onkológie sa venuje väčšia pozornosť ako v minulosti. Je však zrejmé, že účasť na prevencii nie je dostatočná. Pre TASR to uviedla riaditeľka Národného onkologického inštitútu (NOI) Mária Rečková.


Reagovala tak na výsledky správy OECD, podľa ktorej výskyt rakoviny a úmrtnosť na rakovinu na Slovensku presahuje priemer EÚ. "Počet úmrtí môže vo všeobecnosti odrážať predovšetkým to, v akom štádiu je ochorenie iniciálne diagnostikované, teda čím pokročilejšie, tým je vyššia pravdepodobnosť úmrtia na dané ochorenie, ale môže tiež odrážať celkový zdravotný stav populácie a v neposlednom rade možnosti onkologickej liečby," priblížila. V prípade rakoviny krčka maternice, pri ktorej Slováci zaznamenávajú jednu z najvyšších mier úmrtnosti, je podľa nej možné ochoreniu predísť. Zdôraznila potrebu primárnej prevencie, teda očkovania proti HPV, a sekundárnej prevencie - skríningového vyšetrenia.

 

 

Rečková pripomenula, že vláda v roku 2018 schválila Národný onkologický program a témam v onkológii sa preto venuje väčšia pozornosť ako v minulosti. "Avšak podľa dostupných údajov je zrejmé, že účasť na prevencii na Slovensku nie je dostatočná. Stále je čo doháňať v oblasti dostupnosti onkologickej liečby či podpornej, paliatívnej starostlivosti a starostlivosti na konci života, ale aj v oblasti klinického výskumu," ozrejmila. Preventívne kroky sa v počte novodiagnostikovaných prípadov a v štatistikách mortality podľa nej prejavia až neskôr. "Môže to byť rádovo až aj o desať rokov, preto uskutočnené kroky nemusia byť v súčasnosti ešte viditeľné," doplnila.

 

Krátkodobé ukazovatele však podľa nej tiež neukazujú zvýšenie účasti na onkologickom skríningu. Rečková zdôraznila, že v rámci zníženia chorobnosti a úmrtnosti na onkologické ochorenia je dôležitá kontinuálna politická a finančná podpora Národného onkologického programu. V ňom sú podľa nej zastrešené všetky aktivity od prevencie cez diagnostiku, liečbu, po výskum a vývoj. "V rámci Národného onkologického programu sú zadefinované aj osvetové a edukačné aktivity, ktoré z tohto pohľadu majú významnú úlohu," dodala. reklama


Zdroj: TASR / KB Netky

Foto:  FB NOI - Národný onkologický inštitútNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok